Kırık Çene Tamiri

Kırık Çene Tamiri Operasyonu

İnsanlar birden fazla sebepten ötürü kaza geçirebilir ve çeşitli darbeler alabilir. Çene ve yüz de böyle kaza durumlardan oldukça fazla etkilenen bölgelerdendir. Çeşitli sebepler ile kazaya uğrayan ya da darbe alan çene ve yüz bölgelerindeki kırıkların yeniden düzenlenmesi ve kazadan önceki doğal estetik konumuna getirme işlemine kırık çene tamiri operasyonu denmektedir.

Diş, alt ve üst çene, orta yüz, göz tabanı, çene eklemi, elmacık kemiği gibi bölgelerde belirli kırıklıklar görülebilmektedir. Bu bölgelerde oluşan kırıklıklara genellikle ağız içinden estetik operasyonlar ile müdahale olmaktadır. Ancak gerekli durumlarda yüz bölgesinden de kırıklara ulaşılabilinir. Bu kırıkların kaynaması için plak ve vida yerleşimi yapılır. Plak ve vida yerleşimleri genellikle platin adı ile bilinmektedir. Özellikle alt ve üst çene kırıklıklarında, alttaki ve üstteki dişlerin birbiri ile olan uyumlu ve tam kapanışını sağlamak, çene kırıklarında doğru kaynamanın önemini bizlere göstermektedir.

Kırık tedavileri sonrasında atılan dikişler estetik olarak yapılır. Bazı önemli operasyonların bitişi ile alt çene ve üst çene birbirine aşırı yük binmesini önlemek amacıyla ve platinde-kemikte kaynamasının muntazam olması amaçlanır. Bu amaç doğrultusunda operasyon sonrasındaki 1 aylık sürede sert gıdalardan kaçınarak protein ağırlıklı özel sıvı ve lifli gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir. Platinle çenelerin kaynamasının dışında, diş ve çeneler arası ilişkinin daha iyi olması amacıyla alt ve üst çene arasına lastikler uygulanabilir. Ancak nadiren de olsa nefes alımında çekilen güçlükle ve midede oluşacak bulantı durumunda, uygulanmış olan lastiklerin kesilmesi ve sabitleme işlemlerinin iptal edilmesi ile çeneler açılması sağlanabilir.

Çene Operasyonlarının Önemi

Çene, dış görünüş ve dişler açısından oldukça önem taşıyan bir yapıdır. Dişleri tutması, ağız yapısını oluşturan en temel yapılardan birisi olması sebebi ile oldukça büyük bir önem taşır. Tüm bunların ışığında çeneler; dış görünüşün oluşmasında, estetik görünümde, beslenme alışkanlığında, sağlıklı nefes almakta, diş çürüğünün oluşmasında ve konuşmalarda çok büyük yer tutmaktadır. Bu yüzden çenenin herhangi bir kaza ya da çarpma gibi durumlarda özellikle korunması gerekmektedir.

Bu derece önemli olan yapının özellikle çarpma ve kaza sonuçlarında karşılaşabileceği birçok problem oluşabilir. Günümüzde birçok farklı çene çalışmalarıyla, sorunlu çeneler ideal estetik yüz görünümüne getirilmesi amaçlanır. Çene eklemi sorunları, çene kırıklığı, çenede olan tümör ve kist durumlarından dolayı çene için birçok tedavi yöntemi gerçekleştirilir. Diş ve çene operasyonları genellikle diş hekimlerinden uzmanlık eğitimi almış Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.