Çarpık Dişlerin Düzeltilmesi

Çarpık Dişlerin Tek Operasyonla Düzeltilmesi

Normalde diş teli tedavisi ile 2 yılda düzeltilebilen dişlerdeki bozukluk ve çapraşıklıklar, bazı hastalarda tek bir özel operasyonla tek seansta düzeltilebilmektedir ve operasyon sonrasında yalnızca 1 aylık sürede dişlerde sabitleyici tel kalması yeterli olabilmektedir.
Üst çene öndeyse ve ya alt çene gerideyse, bunun düzeltilmesi için dişlerin artık son halini alacağı buluğ çağı beklenir. Her yaş aralığında yapılabilir fakat en güzel sonuç verecek olan zaman dilimi buluğ çağıdır. Dişlerde bulunan basit bir çarpıklıksa 12 yaşından itibaren veya öncesinde de tedavilere başlanabilir. Fakat alt çenede öne doğru büyüme varsa tedavi için 6 – 7 yaş geçirilmemelidir. Günümüzde ağızda ne sorun olursa olsun birçok farklı yöntemle düzeltilebilmektedir.
Tek seansta çarpık dişleri düzeltmek mümkün

Hangi Durumlarda Tedaviye ihtiyaç duyulur?

• Bariz belli olan ya da olmayan bozuk/ çarpık dişlerin düzeltilmesi için tedaviye geç kalınmaması gerekir. Diş kontrolleri düzenli yapılmalıdır ki dişlerde meydana gelen veya gelecek olan her türlü bozulmadan haberdar olunsun.
• Gülümseme esnasında diş etleri fazla görünüyorsa ve diş boşlukları çok fazla belli oluyorsa bir uzmana danışmak gerekir.
• Eğer ısırma ve çiğneme problemi yaşanıyorsa bir hekimden yardım almak en doğrusu olacaktır.
• Çene eklemlerinden devamlı olarak ses geliyorsa ya da çene kilitlenmeleri yaşanıyorsa dişlerinizin tedaviye ihtiyacı var demektir.
• Ağızda herhangi bir diş boşluğu varsa ve dişlerde o tarafa doğru bir kayma gözleniyorsa, diş tedavisi en kısa zamanda gerçekleştirilmelidir.