Ortodontik Tedavi

Ortodontik Tedavi (Diş teli)

Ortodonti kelimesi Yunanca’dan gelir ve düzgün dişler anlamını taşır. Ortodonti tedavisi sadece dişlerin düzeltilmesi değil çenenin, damağın, dudakların ve hatta yanakların bile düzeltilmesi anlamına gelir. Ortodontik tedavi, bu alanda diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi almış Uzman Diş hekimleri olan Ortodontistler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.

Ortodontik tedavinin yegâne amacı çenedeki uyumsuzluğu, dişlerdeki çarpıklığı düzeltmektir.Kişilere estetik gülüş kazandırmaktır.

İlk muayene

Çocuk doğduğundan itibaren ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir. İlk diş teli tedavisi  7 yaşından sonra olmalıdır. Bu yaşta olan muayenedeki amaç çocuğun çene yapısında ve diş yapısında bir sorun olup olmadığını saptamaktır. Bu konuda erken teşhis önemli olduğu için bu yaşlarda ortodonti tedavisine başlamak oldukça önemlidir. Tabi ki tedavi sürecine bu yaşlarda girilmemelidir. Bunun için 11 – 12 yaş beklenmelidir. Dişler iyice yerine oturmalıdır. Ondan sonra çocuklar için ortodonti tedavisine başlanmalıdır.

Aslında ortodonti tedavisi sadece çocuklar için uygulanan bir tedavi değildir. Her yaştan hastanın tedavisi üstlenilir.

Diş Teli Tedavisi

Diş teli, gömülü ya da çarpık dişlerin kendi yerlerine oturtulması için kullanılır. Dişe bir yapıştırıcı yardımıyla braket takılır ve braketleri içerisinden teller geçirilir. Bu teller zaman zaman sıkılarak dişlerin yerlerine oturması sağlanır.

Diş teli tedavisinde görünmeyen/ gizli diş teli kullanılabildiği gibi metal, plastik ve porselen malzemeler de kullanılabilir. Eğer diş telinin görünümünden hoşlanmıyorsanız görünmeyen/ gizli diş teli kullanılmanız önerilir. Görüntüyü önemsemiyor ve sağlamlığı önemsiyorsanız metal diş teli kullanmak daha dayanıklı olacaktır.

Tedavi süreci 8 ay ila 30 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu hastanın ağız yapısına ve tedaviye devam edip etmemesine ve Ortodontistin dişse hareket yöntemlerine göre değişir. Tedaviye düzenli devam ettiği sürece diş tellerinden kısa sürede kurtulacaktır.