Alt Çenenin Öne Çıkık Olması

Alt çenenin öne çıkık olması Operasyonu

Sıklıkla alt çenenin önde olması ile ilgili bu tabir kullanılır. Alt çene uzunluğu belirli bir sınırın üstünde ise çene kısaltması veya alt çene geriye alma operasyonu yapılabilir. Eğer küçük bir geriletme ile ideal estetik görüntüye sahip hale getirilmesi isteniyorsa, küçük bir çene ucu operasyonuyla estetik görünüm sağlanabilir. Halk dilinde ise çene törpüleme işlemi diye bilinebilir.

Ancak törpülemek yerine uygun tekniklerle çene ucunun konumunu istenildiği gibi değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar doğurabilir. Genellikle çok uzun sürmeyen bu işlemler çeneleri küçültmek ve daha narin görünüm amacı ile yapılır ve operasyon içeren işlemler olarak bilinir. Bu operasyonları geçiren kişi muhakkak kontrollerini aksatmamalıdır.

Çene estetiği sonrası iz kalıyor mu?

Çene ucu operasyonu, vida ve platin yerleştirilerek çene ucuna yeni görünüm verilmesi işlemi ağız içinden dişetinden kesi yapılarak uygulanır. Ciltte kesi olmadığı için estetik bir operasyondur. Eğer ki çene ucu protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa, ağız içinden kesi yapılarak, vücuda yerleştirilirse iz bırakma gibi bir durum meydana gelmemektedir. Operasyon sonrası, ciltte kısmen morluk oluşabilir ki bu hasta cilt yapısına da bağlı olmakla birlikte, deri dokusu gevşek ve ten yapısı hassas ise bu morluk oluşumu artar. Operasyon sonrası bu morluk 2-3 hafta içerisinde tamamen kaybolması beklenir.