Ucu Basık ve Küçük Çene Operasyonu

Çene ucu basık ve küçük çene

Çenenin genel yapısının korunması sağlanarak basık durumunda olan çeneye silikon doldurulması işlemlerini içermektedir. Çenenin içerisinin silikonla doldurulması ile daha belirgin bir çene hattına sahip olunabilmektedir. Eğer ki hasta kısa bir çene yapısına sahip ise vida yardımı ile çeneler öne doğru itilebilmektedir. Çene ucunun vidalar ve platinle önde konumlandırılmasıyla, sıklıkla gıdı alınmış gibi olur aynı zamanda, çene ucuna tutunan kasların da öne alınmasıyla soluk borusunun rahatlaması ve daha rahat nefes alınması da sağlanabilir. Bu sayede rahat nefes alınabilir, gıdık giderildiği için estetik olarak yandan güzel görünür, soluk alıp vermede tıkanmada rahatlıktan dolayı gece daha rahat uyku uyunur, bu sayede kalp zorlanması azalır, ağızdan nefes almak için ağzı açarak uyuma azaldığı için ağız kuruluğu ve ağız kokusu azalır ki bu sayede diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının da önüne geçilmeye çalışılır.
Çene, insanın en fazla dikkat çeken yüz kısmında olduğu için çok dikkatli operasyon planlaması ve tedavisi olması gerekir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması da önemli bir ayrıntıdır.

Çene İlerletme Operasyonu

Çene ilerletme ve geriletme operasyonları; çene kemiklerinin, dişlerin, yumuşak ve sert dokuların bünyeye göre estetik olarak en iyi duruma getirilmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır.

Çene yapısı neden bozulur?

Genetik faktörler, çenelerde zamanla oluşan gelişim bozuklukları ve vurma ya da çarpma gibi olumsuz sebeplerden çene yapısında bozulma olabilmektedir.
Alt ve üst çeneler kendi içinde ve birbirilerine göre uyumsuz bir hale geldiğinde yüz estetiği, konuşma bozukluğu, çiğneme kaybı, diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve çene kemik erimesi gibi daha birçok rahatsızlıkların olduğu durumlar da gerçekleşir.

Çene operasyonları neden yapılır?

• Çenelerin ve dişlerin birbiri ile kapanışının, tel tedavisi ile tek başına sorunun çözülememesi durumlarında cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.
• Çene estetiği görünüm ve çiğneme işlevini geliştirmek ve aynı zamanda ısırmanın düzeltilmesi gibi birçok kişinin doğru bir şekilde yemek yiyememesine neden olan durumları ortadan kaldırabilir. Bu sayede daha iyi bir çiğneme gerçekleştirilir.
• Cerrahi müdahaleler ile dişlerin ve çene kemiklerinin ideal olan anatomik yerlere taşınması ile uzun ortodontik tedavi süresinin kısalabilmesi.
• Çenenin gereken anatomik yapıda olması ile yüzdeki diğer hatlarda da doğru bir görünüm elde edilerek estetik güzellik sağlama.
• Nefes almada rahatlamalar meydana gelmektedir.
• Uyku apnesi problemlerinin önüne geçilebilmektedir.
• Konuşmada da iyileştirmeler sağlanır.
• Bu ameliyatlar sayesinde, alt çene veya alt çene uçununu öne alınmasıyla, gıdı da giderilebilir.