Beyaz Diş Dolgusu

Beyaz Diş Dolgusu (Çürük ve Dolgu Gereksinimi)

Estetik dolgu ne zaman yapılır

Estetik dolgu, çürük varsa, diş kırılmışsa ya da renk farklılıkları yaşanıyorsa estetik dolgu yapılır. Ancak diş etlerinde bir bozukluk veya kayıp varsa bunun için estetik dolgu değil estetik protez de önerilebilir.

Gerçeğe daha yakın olduğu için son zamanlarda estetik dolgu denince akla estetik kompozit dolgular gelmektedir. Bu dolgular oldukça sağlam ve estetik görünüşe sahip malzemelerden yapılmışlardır. Kompozit dolgunun malzemesinin kaliteli olması, dişle daha iyi uyum sağlamasına ve dişin o malzemeyi daha kolay benimsemesine sebep olur. Estetik dolgu çürük diş dolgu için kullanılan bir dolgudur. Herhangi bir sebepten kırılmış dişlerin onarılması için de kullanılır.

Tedavi süresi ne kadardır

Beyaz dolgunun süresi yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterir. Doğal dolgu- beyaz dolgu özenli şekilde estetik diş doktoru tarafından yapılması gereken bir dolgudur. Belirli şartlar sağlandığında, ağızdaki bütün dişlerin dolguları aynı anda tek seasta da yapılabilir.


Estetik dolgu aşamaları

• Öncelikle çürük diş dolgu yapılacağı için çürük dişin bulunduğu yere lokal anestezi yapılarak diş uyuşukluğu sağlanır.
• Dişin etrafında ve dişte bulunan bütün hasarlı doku temizlenmelidir. Bu dokular temizlendikten sonra dişin etrafında bulunan sinirlerin zarar görmemesi için koruyucu bir malzeme kullanılır.
• Dolguyu dişe bağlayan ajanın iyice sürülmesi gerekir. Eğer bu ajan yeterince sürülmezse veya fazla sürülürse, dolgu tam olarak yerine yapışmaz ilerleyen zamanlarda dolgu yapılmış dişin içine bakteriler sızarak çürük oluşumu tekrar etmiş olurlar.
• Dişe uygun renkte olan dolgunun renk seçimi yapıldıktan sonra dişe özel şekil verilerek estetik dolgu uygulanır. Bu dolguda kullanılan kaliteli malzemeler dolgunun uzun vadede gönül rahatlığıyla kullanılmasını sağlanması hedeflenir.
• Dolgu yapıldıktan sonra gerekli işlemler gerçekleştirilir ve en son cila atılarak estetik dolgu işlemi sonlandırılır.
• Dolgu olan dişe de diğer dişlere yapılan bakımın aynısı yapılmalıdır. Düzgün bakımı yapılmadığı takdirde dişin uzun süreler kullanılması beklenmemelidir.