Covid-19 Tedbirleri

Prof. Dr. Birkan Taha Özkan Klinik Covid-19 Önlemleri

1. Covid – 19 hava, cilt teması, gözler aracılığı ile bulaşma riski mevcuttur. Bu bulaşma yollarına yönelik tüm tedbirler uluslararası standartlarda alınmıştır.

2. Bütün ekip arkadaşlarımız Covid testinden geçmiş ve negatif çıkmıştır. Bu işlem periyodik olarak tekrarlanacaktır.

3. Her hasta kliniğe girişinde sensörlü dezenfeksiyon standında ellerini dezenfekte ettikten sonra galoş – maske giydirilir ve ateşi doğruluk oranı yüksek Alman Beurer marka ateş ölçer ile ölçülerek (37,5 limit) kliniğe alınmaktadır.

4. Klinik randevusu alanlara Uluslararası bilimsel makalelerin rehberliğinde Covid sorgulaması yapılmaktadır.

5. Bekleme alanına refakatçi alınmayıp iki hasta sosyal mesafe kuralı çerçevesinde izolasyonu sağlanıp klinik randevuları oluşturuldu, aralıklı hasta kabul protokolü uygulanacaktır. Kliniğimizdeki iki ayrı işlem odasına hastalar bağımsız olarak alınacak, hastaların birbirleriyle teması engellenecektir.

6. Kapalı klinik fiziksel ortam hava ve yüzey dezenfeksiyon işleminde, Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) dezenfeksiyon cihaz uygulaması denemelerinde en başarılı cihazın ULV (Soğuk Sisleme) cihazı olduğu kabul edilmiştir. Dyna Fog marka ULV cihazı Dünya Sağlık Örgütü onaylı ve AB sertifikalı ender etkin cihazlardan biridir. Bu cihazla kullandığımız dezenfektan Dupont Virkon S Dünya Sağlık Örgütü onaylı kusursuz bir ürün olup, insanlarda ve hayvanlarda hastalıklara neden olduğu bilinen 23 virüs ailesine karşı etkilidir. Bakteri, virüs ve mantara karşı öldürücü etkisi bağımsız testlerle kanıtlanmıştır ve çevre dostu bir dezenfektandır. Hava dezenfeksiyon uygulamaları sırasında, ULV cihazı ile püskürtülen solüsyon havada 1 saat asılı kalır, ölü alanların bile dezenfeksiyonunu sağlar. Bu Soğuk Sisleme Dezenfeksiyonu yapıldıktan sonra en az 30 dakika bekletip havalandırılacak ve sonra kullanıma açılacaktır. ULV cihazı ortamdaki bütün patojen (zararlı) mikroorganizmaları öldürür ve üremelerini engeller. Bu işlem periyodik olarak her hasta sonrası tekrarlanacaktır.

7. Tüm ekip arkadaşlarımız, Covid kuralları çerçevesinde, uygun kıyafet, hijyen kuralları, klinik işleyişi hakkında 10 günlük yoğun eğitimden geçirilmiştir. Kliniğimizin kapalı olduğu dönemlerde tüm ekip her ay düzenli olarak eğitimler ve toplantılar yaparak yeni pandemi sürecine hazırlanmıştır. Klinik işleyişi ile görev dağılımı muntazam olarak yapılmıştır. 3 sayfalık işleyiş protokolü, maddeler halinde sıralanmış fedakar personelimize dağıtılmıştır.

8. Hekimimiz ve yardımcı ekibimiz Dünya Sağlık Örgütü onaylı, AB sertifikalı, 3M FFP2 Ventilsiz Maske, 3M Siperlik, 3M Tam Yüz Maskesi, Dupont Tayvek Tulum, Dupont Tayvek Kaydırmaz Galoş ile en kaliteli malzemelerden oluşan ekipmanlarla donatılmıştır. Bu sayede hem kendimizi hem de hastalarımıza yoğun koruma sağlıyoruz.

9. Kliniklerimizde aktif işlem gören hastalardan personelimize damlacık ve solunum yoluyla bulaşma riskini önlemek amacıyla özel bir ağız içi bariyer sistemi (Ivoclar 3 boyutlu Rubber Dam) aldık. Bu sistem sayesinde nefesin kontrol altına alındığı, yalnızca dişleri açığa çıkararak işlem yapabilmekteyiz. Tamamen kuru ve temiz, çapraz bulaşmayı önleyici Dünyanın en iyi sistemlerinden birisi olarak kabul edilmektedir.
10. Bu süreç boyunca tek kullanımlık su ve soda dışında tıbben gerekmediği sürece herhangi bir yiyecek ve içecek ikramı yapılmayacaktır.
11. Hem hastalarımız hem de klinik ekip arkadaşlarımız bizim için değerli, Covid yeni önlem protokolü artık kliniğimizin bundan sonraki işleyişinde altın standardımız olmuştur ve bu şekilde devam edecektir.

Herşey siz kıymetli hastalarımız için…
Güvenli Günlerde Keyifle Buluşmak Dileği ile…