Porselen Diş Kaplama

Porselen Diş Kaplama (Dijital Destekli)

Porselen diş kaplama son yıllarda oldukça popüler olan bir işlemdir. İlk çıktığı zamanlarda oldukça pahalıyken şimdilerde teknolojinin de gelişmesiyle her kesimden insanın tercih ettiği bir işlem olmuştur.

Porselen kaplama çeşitleri

  • Köprü kaplamalar
  • Full kaplamalar
  • İmplant diş üzeri kaplamalar
  • Metal destekli kaplamalar
  • Yaprak porselen kaplamalar
  • Zirkonyum diş destekli kaplamalar

Kaplama seçenekleri arasında bulunan yaprak kaplama gülüş tasarımı için bir hayli ilgi görmektedir. Yaprak kaplama yapmak için diş minesinin üzerinin biraz kazınması gerekir. Bu işlem kaplamaların daha iyi yerleştirilebilmesi içindir. Bu kaplamanın çok özenli kullanılması gerekir. Aksi takdirde ağızda koku ve yaralar meydana gelecektir.
Halk arasında porselen kaplama olarak bilinen protezler çeşitli nedenlerle kayıp dişlerin yerine konulan ya da ağızdaki estetik bozukluğun onarılması için yapılan uygulamadır. Takma dişler gerçek dişi olmayan kişilerin konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesi için yapılır. Çürük ya da onarılmayacak kadar hasar görmüş dişlerde uygulanan ilk işlemdir.
Porselen kaplama yapılırken amaç oldukça doğala yakın, kişinin yüzü ile uyum sağlayan, konuşma ve çiğneme işlemini düzgün bir şekilde yerine getirebilen ve uzun ömürlü doğal porselen diş yapmaktır. Bu işlem diş üzerinde hassas ölçümler yapılarak yapılan dişin diğer dişlere adaptasyon sağlaması için porselenlere el değmeden yapılır. Diş ve diş eti sağlığı için uygulanan bu işlem mükemmel bir iş çıkmasına ve porselenin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Dijital destekli porselen kaplama

Bu uygulamanın en önemli özelliği kişiye özel ve özgü dişler meydana getirmektir. Hastanın diğer dişleri referans alınarak estetik, diğer dişlerle aynı renk ve doğal porselen diş olması için uğraşan makinalar kişiye özel ve uygun diş kaplamalar hazırlamak için özel olarak çalışırlar.