Çocuklarda Diş Sıkma

Çocuklarda Diş Sıkma

Çocukların aileleri de uyurken dişlerini gıcırdattığını söylediği olmaktadır. Bu durum sadece uyurken değil gün içerisinde de olabilmektedir. Gelende çocuklar ilk dişlerini çıkaracakları zaman, karışık dişlenme ve asıl dişlerini çıkaracakları zamanlarda dişlerini sıkıp birbirlerine sürttüğü bilinmektedir. Çocuklar fark etmeden yaptığı bu eylemde süt köpek dişleri ve asıl dişlerinde aşınmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle fark edildiği anda ilerlemeden tedavi edilmelidir. Yoksa dişlerde ve çene eklemlerinde sürekli oluşacak rahatsızlıklara neden olabilecektir.


Diş sıkma ve gıcırdatma nasıl tedavi edilir ?

• Çocuklar üzerindeki tedaviler ilk aşamada basit şekilde yapılmaya çalışılmaktadır. Ne kadar sıktığı ve ne kadar süre yaptığı bilinmelidir. Tedavi sonrasında dişlerde meydana gelen aşınmalar fazla ise basit tedavilerle düzeltilmeye çalışılır. Dişler arasındaki ilişki kontrol edilir ve dişlerin kapanma durumuna bakılarak düzeltilmeye çalışılır. Bunlardan kaynaklı sıkıntılar yok ise bağırsak paraziti gibi sistemik sıkıntıların olup olmadığının kontrolü yapılır.
• Yetişkinlerde görülen Bruksizm’de daha çok geceleri yaşanan problemde dişlerin aşınmasını önlemek için ısırma plağı (gece plağı) kullanılması önerilmektedir. Yumuşak ve dişlerinizin yapısını alan bu plak sayesinde dişleriniz arasında temas olmaz ve bu sıkıntı böylece azaltılmaya çalışılır. Buna ek Çene Cerrahisi Uzmanı ve Fizyoterapistler ile birlikte çözüm aranmalıdır.
• Fark edilmeyerek ya da önemsenmeyerek Bruksizm’in ilerlemesi sonucu çene eklemlerinde ortaya çıkan sıkıntılar nedeni ile cerrahi müdahalelerin gerektiği de olabilmektedir.
• Daha çok neden olan stresten kaynaklı oluştuğunda tedavi aşamasında kas gevşetici ilaçlar kullanılması istenir ve buna ek psikolojik destek alması gerektiği düşünülmektedir.

Diş Sıkma ve Gıcırdatma Tedavi Edilmezse Nelerle Karşılaşabilir:

Diş sıkma ve diş gıcırdatma çözümü kolay olan bir tedavidir. Fakat Diş Sıkma sorunu tedavi edilmez ise aşağıdaki problemler yaşanabilir;
• Dişlerde; kırılma, aşınma ve aşınma
Dişetlerinde çekilme
• Dişlerin etrafında bulunan çene kemiğinde erime
• Çene, diş ve çevresindeki kaslarda çok geç kalınır ise önlenemez şiddetli ağrılar yaşanılır
• Çene kilitlenmesi
• Ağzı açamama