Çenede Kist ve Tümör

Çene Kist ve Tümör Alınması Operasyonu

Çene kemiklerinin içerisinde olan ve iç hacmi sıvı ya da yarı sıvı şeyler ile dolu olan patolojik boşluklara çene kistleri denir. Çene kistleri sıklıkla çene kemiklerinde görülür. Ancak az da olsa ağız ve yüz dokusunun yumuşak bölgelerinde de görülebilmektedir.

Çene kistleri ve tümörlerin belirtileri ise şunlardır;

• Bu kistler başlangıçta çok da fazla belirti vermezler. Ancak geç kalınmış teşhislerde çene kemiklerine çok büyük zararlar verebilmektedir. Çene kemiğinde güçsüzleşme, kemik erimesi ve iltihaplı dişeti ve kemik oluşabilir. Hatta bazı kistlerin kemik kanserine de dönüşebilme olasılığı vardır.
• Yüz bölgesinde ağrısız gelişen şişlikler ve alt dudakta oluşabilecek uyuşukluklar olabilmektedir. Bu durum kist veya tümörün sinire baskı yaptığının belirtisi olabilir.

Çene kistleri ve tümörlerinin çene kemiği ya da yumuşak doku tedavisinde ilaçlar bazen sonuç vermemektedir. Bu yüzden ilerlemiş kist ve tümörlerde ameliyat işlemi gerçekleştirilebilir. Kistler bir bütün olarak dışarıya alınır ve torbası ile birlikte çıkarılır. Kist ameliyatı çok detaylı planlanıp uygulanarak, çene siniri, çevre çene kemiği, dişler ve dişeti de korunması gerekir. Kistler sıklıkla çenede belirti vermediği için sıklıkla tesadüfen teşhis edildiğinden, diş ve çene kontrolünün düzenli aralıklarla yaptırılması gerekir.

Çenede oluşan kist ve tümör tedavi edilmezi ise;

Kistler tedavi edilmediği zamanlarda büyük yan etkiler görülebilir. Yüz bölgesinde oluşacak olan şişlikler, iltihap akıntıları, yüz dokusu sertleşmeleri, çene kemiği kırıklığı ya da dudaklarda uyuşukluklar, çene yüz bölgesinde asimetri ve estetik olmayan görüntü, kemik kanserleri, kemik erimeleri ve dişeti şişliği veya çekilmeleri gibi birçok soruna yol açabilir. İlerleme durumunda ise tümör-kanser oluşumuna kadar gidebilmektedir. Bazı durumlarda vücudun başka yerinde veya organlarında görülen kanserler, ikincil olarak çene kemiğine atabilir (çene metastazı). O nedenle çene kemiğinin ve dişlerinin muayenesi sürekli belirli aralıklarla yapılmalıdır.

Tedavi için yapılan ameliyatlardan sonra dikkat edilmesi gereken birçok husus olmaktadır. Her durumda olduğu gibi ameliyat işlemlerinden sonra da ağız hijyeninin sağlanması gerekir. Ameliyat sonrasında yumuşak veya sıvı gıdalarla beslenmek gerekebilir. Ameliyat bölgelerini zorlayacak olan hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunların dışında da kontrollerin kesinlikle aksatılmaması gerekir. Çene kistleri çeşitli tedavi yöntemleriyle alındıktan sonra, çene kemiğinin eridiği yerin, yapay kemiklerle desteklenmesi veya kemik nakliyle güçlendirilmesi gerekebilir.