Zirkonyum

Zirkonyum (Güçlendirilmiş Porselen)

Zirkonyum beyaz metal ve ışık geçirgenliği olduğundan dişler tam doğal görünüm sağladığından gülüş estetiği için çokça tercih edilir. Önceki zamanlarda kullanılan kaplamalar şeffaflık sağlamadığı için doğal görüntü sağlamazken, ışık geçirgenliği nedeniyle zirkonyumlar oldukça doğal görünürler. Doğal durmasına etki eden diğer bir unsur ise, ağız ve diş dokusuyla kısa sürede tamamen uyumlu hale gelmesidir.

Zirkonyum yapıldıktan sonra ağız ve diş dokusuyla birebir uyum sağlar. Diğer kaplamalarda olduğu gibi kaplama yapıldıktan sonra diş etlerindeki mor görüntü oluşmadan oldukça sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunmaktadır.

Zirkonyum diş

Özellikle diş hekimleri kaplama yaptırmak istediğini söyleyen hastalara zirkonyumu önermektedir. Tamamen doğal, dişeti dokularına kolay uyum sağlaması, kırılmalara karşı dirençli olması ve ışık geçirgenliği sebebiyle zirkonyum diş tercih edilmektedir. Ayrıca çiğneme sırasında doğal dişlere en yakın malzeme dayanımına sahip olması sebebiyle, çiğneme esnasında kolay alışma açısından da tercih sebebi olabilir.
İki ya da üç dişin eksik olması ve gerekli kalınlık sağlanması sonucunda köprü uygulaması gerçekleştirilebilir. Zirkonyum, dişeti dokusu için alerji olasılığı düşük bir malzemeden yapılır. Doku uyumlu olması nedeniyle ağız kokusu da oluşturmaz.

Maliyeti

Zirkonyum diş ithal edildiğinden oldukça maliyetlidir. Fakat sağlık, estetik ve dayanıklılık açısından diğer birçok kaplama ve protez dişten daha kullanışlıdır. Pahalı olmasına rağmen özellikle son zamanlarda hekimler ve hastalar tarafından sağladığı avantajlardan, gülüş estetiği ve sağlığı için sıklıkla tercih edilmektedir.
Birden fazla sektörde kullanılan bu maddenin, diş sektöründe çok daha verimli ve üretken bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Pahalı olmasının yanında zirkonyum diş başka dezavantaj barındırmaz. Zirkon doğadan temin edildiği için fiyatları yüksektir. Zirkonyum dişin bu kadar pahalı olmasının diğer bir sebebi ise de laboratuvarlarda özel işçilikle üretiliyor olması. Zirkonyum diş fiyatları, zirkonyum kalitesine göre değişmekle birlikte laboratuvar işçiliği ve hekimin fiyat tarifesine göre de değişmektedir. Ancak her geçen yıl daha da maliyeti düşen zirkonyum diş, daha beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenleri oldukça sevindirmektedir.