Metalsiz Estetik Porselen(E-max)

Estetik diş hekimliğinde oldukça önemli bir yerde bulunan empres kaplamalar yani metalsiz estetik porselen, cam seramikte pişirilmiş ve dayanıklılığı oldukça arttırılmış porselenlerdendir.


E-Max Özellikleri ve avantajları

İnsan vücuduyla en uyumlu ve en zararsız olan kaplama hammaddesinden birisi şüphesiz ki porselen kaplamalardır. Empres kaplamada metal alt yapı kullanılmamaktadır. Alt yapı olarak metal değil de cam destekli porselen kullanılarak hastada meydana gelebilecek herhangi bir alerjik reaksiyon riski azaltılmış olur. Metalin ağızda yol açtığı kötü koku ve kötü tat, metalsiz estetik porselenlerle önlenmiştir. Aynı zamanda metal alt yapıda diş etlerinde meydana gelen rahatsız edici siyah gölgelenmelerin bu sayede önüne geçilmiş olur.

Oldukça yüksek derecede ışığı geçirme özelliğine sahip olduğu ve doğal dişlerden ayırt edilemediği için estetik porselen uzun süre kullanım vaad eder. Kaplamanın ışık geçirgenliği ve renk-ton uyumu oldukça iyidir. Kaplamada doğal dişin üzerinde meydana gelmiş olan tüm doğal çatlamalar beyaz renklendirmeler yapılarak yansıtılabilmektedir.

Metalsiz estetik porselen kaplamaların yüzeyleri cilalı olduğu için plak birikimini bir hayli zorlaştırır. Bu sayede diş etleriyle çok iyi bir uyum sağlar ve diş eti çekilmesi gibi bir problem yaşanmaz. Açıkta diş yüzeyi kalmayacağı için çürük oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Bu tarz sorunlar metal destekli olan kaplamalarda sıklıkla yaşanır.

E-max uygulama hangi dişlerde kullanılmalıdır?

Metalsiz estetik porselen kaplama estetik diş görüntüsünden dolayı en çok ön kesici dişlerde uygulanmaktadır. Hasta bu bölgeyle ilgili oldukça kaygı duyar. Bunun yanında diğer bir uygulama alanı ise küçük azı dişlerdir. Empres kaplama arka bölge dişlerinde ve fazla diş eksikliğinin bulunduğu bölgelerde uygulanmaz.

Empres kaplama özenli bir hazırlık ve yoğun bir çalışma gerektirir. Bu tedavinin işinde uzman insanlar tarafından yapılması estetik porselen yapımı için önemli bir durumdur. İşlemin uzun ömürlü olmasını sağlar.