Diş İpi Kullanımı ve Faydaları

Diş fırçası ile diş temizliğinin sadece belli bir kısmı yapılabilmektedir. Diş fırçasının temizleyemediği noktalarda diş taşı ve tartar oluşup diş sağlığına ciddi zarar verir. Diş ipi kullanımı önemi ve faydaları bu noktaya devreye girmektedir. Diş fırçasının diş ve diş eti sağlığını korumak için yeterli olduğu düşünülmektedir fakat sadece diş fırçası ile diş temizliği ne kadar sık yapılmaya çalışılınırsa çalışılsın asla diş ipi kullanılmadığı takdirde asla yeterli gelmemektedir. Her gün düzenli olarak diş ipi kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Diş Temizliği

Diş temizliğine önem verilmesi gereken bir husustur. Diş sağlığını korumak için günde en az 2 kere fırçalamamız gerekmektedir. Fırçalamak diş temizliği için en kolay yöntemdir ve bunu alışkanlık haline getirmeniz gerekir. Aksi halde diş yüzeyinde kalan atıklar zamanla bakteriye dönüşmekte ve dönüşen bakteriler dişi yavaş yavaş ele geçirmekte. Diş dıştan göründüğü gibi sağlıklı olmayabilir. Dişin içine giren bakteriler içerde sizin görmeyeceğiniz zararlar verecektir. Onun için diş kontrolümüzü de muhakkak yılda bir kez yaptırmalıyız. Geciken müdahale sonucu dişimizi kaybedebiliriz.

Diş Temizliğinde Kullanılan Ürünler

Ülkemizde diş temizliğinde kullanılan ürün yaygın olarak diş fırçası ile macunudur. Çünkü kulaktan kulağa doğruluğunu bilmediğimiz lafları dinleriz. Markette diş ipini gördünüz ve yanınızdaki arkadaşınıza sordunuz nasıl kullanıldığını ve faydası olup olmadığını. Bu sormuş olduğunuz sorunun cevabı genel olarak “ben kullanmadım ama arkadaşım kullanmış dişlerinin arası hep açılmış” olacaktır. O kullanan arkadaşa kimse denk gelmemiştir. Bunlara kulak asmayın diş ipleri diş sağlığımız için çok önemlidir. Diş ipi kullanımı faydaları diş fırçasının girmediği yerlere giremediği yerlerde başlar ve ağız içindeki atıkları temizlemenize yardımcı olur.

Diş İpi Kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar

Diş ipi kullanımı için diş ipini 30 – 40 santim kopararak iki elinizin orta parmağına dolayınız arada 4 – 5 cm kalması yeterli olacaktır. İp dişlerin arasına dikkatlice sokarak diş diplerinize kadar getirin ve diş etlerinize zarar vermemesine özen gösterin. Diş ipini dişin iki yüzeyinin de diplerine saracak şekilde yerleştirin. Bir dişten diğerine geçerken muhakkak kullanılmayan bölümü kullanın. Bunun için başta sarma işlemini parmağınızın birine az birine çok sarın ki geçişlerde fazla olandan az olana sararak geçin.

Kategoriler

Arşivler