Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerden, günümüz teknolojisinde sağlık sektöründen inşaat sektörüne birçok alanda faydalanılır. Özellikle tıp sektöründe birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında diş estetiği sağlamak amacıyla en hızlı şekilde dişi beyazlatmak için kullanılan yöntemdir. Kırmızı Işın Lazer ile diş beyazlatma yöntemi ile tek seansta 15 dakikada 4-5 tona kadar renk açılması sağlanabilmektedir.

Lazer ile nasıl uygulanır?

Lazer ile diş beyazlatma işlemi mutlaka bir hekim tarafından yapılması önerilir. Ayrıca Lazerle Diş beyazlatma işlemi öncesi, temel diş taşı temizliği ve parlatma işlemleriyle diş yüzeyleri saydam temiz ve berrak olması gerekir. Lazerin dişe uygun seviyede tutulması ve gerekli jel miktarının doğru ayarlanması gerekir ve bu işlem profesyonellik gerektirir.
• Öncelikle temiz ve kuru dişin üzerine lazer işleminde kullanılacak olan sıvı enjekte edilir.
• Daha sonra beyazlatma işlemi gerçekleştiren ve ağartıcı olarak bilinen alet belirli bir uzaklıkta dişlere tutulur.
• Hekimin uyguladığı tekniğe göre cihazın diş üzerinde bekletilme süresi değişebilir. Bir süre beklenir.
• En son cihaz çıkarılarak temizleme işlemi gerçekleştirilir.
• Ortalama 15 dakika ve pratik bir yöntemle tek seansta diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Lazerle tedavi ne sıklıkta yapılmalı

Bu süreç yapılan lazer cihazının kalitesiyle ve kişin dişlerine nasıl baktığına göre değişir. Bakımını düzenli yapar ve dişleri sarartan maddelerden uzak durursa, lazer işlemi uygulanıp beyazlatılmış dişin 2 ila 3 sene arasında ömrü olabilir. Çok fazla kahve, çay, sigara tüketenlerin ve diş bakımlarını dikkatli yapmayanların lazer uygulamaları en fazla 1 sene sonra yenilenme gerektirebilir.

Lazerle diş beyazlatma zararlı bir işlem mi?

Diş hekiminin kontrolü altında yapılan hiçbir beyazlatma işleminin sağlığa zararı bulunmaz. Piyasada bulunan diğer beyazlatma yöntemlerine garanti vermek doğru olmaz. Birçok beyazlatma yöntemi insan sağlığına zarar vermese de diş sağlığına kalıcı zararlar verebilir. Örneğin evde diş beyazlatma olarak tek seansta diş beyazlatma vadeden limon ve kabartma tozu oksitlenerek dişlerde kalıcı aşınmaya sebep olur. Bu da diş sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Lazerle diş beyazlatma işleminin ücreti

Lazer uygulamalarında şehre, kliniğe, kullanılan malzemeye ve uygulayan hekimin ücret tarifesine göre fiyatlar değişkenlik gösterir. Lazer uygulamasının çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir.