Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Diş Ağrısı Nasıl Geçer Ve Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hissedilen en yoğun ağrılardan biri olan diş ağrısı, zaman zaman herkesin başına gelebilir. Diş ağrısı çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişir ve en kesin tedavi yolu elbette bir diş hekimine başvurmak olmalıdır. Fakat evde uygulanabilecek birtakım yöntemlerle diş ağrısı kısa süreliğine dindirilebilir. Bu yöntemlere geçmeden önce diş ağrısının nedenlerini bilmek yararlı olacaktır.

Diş Ağrısı Neden Olur?

Diş ağrısının en büyük sebebi, diş kökünde oluşan iltihaplanmadır. Diş çürümelerine ve çeşitli enfeksiyonlara bağlı olarak ortaya çıkan bu iltihap, diş köküne ve sinirlere baskı yapar. Bu baskının sonucunda da dayanılmaz bir ağrı ortaya çıkar. Diş ağrısı bazen, yalnızca diş kökü ve çene kemiğinde değil yüzün tümünü kaplayacak şiddette olabilir. Bazı hastalarda diş ağrısının boğaza yayıldığı, çene eklemine yansıdığı, sinüzit ağrısıyla karıştığı, diğer dişlerinde de benzer ağrı oluştuğu, kulak ağrısını tetiklediği veya baş ağrısı ile birlikte hissedildiği görülmektedir.
Diş ağrısı çeşitli biçimlerde ortaya çıkabilir. Hastalığın ilk safhalarında genellikle yemeklerde sorunlu olan dişin üzerine sert yiyecek maddelerinin gelmesi ile başlayan ağrı, ilerleyen aşamalarda dinmeyen bir gece ağrısına dönüşebilmektedir. Bu durumun yaşanmaması için ağrı ilk hissedildiği zamanlarda, henüz hafifken, bir diş hekimine gitmekte fayda görülmektedir. Bu sayede sorunlu dişin çekilmesine gerek kalmadan çeşitli kurtarma yöntemleri uygulanabilir.

Diş Ağrısına İyi Gelen Şeyler

Diş ağrısının sebebi iltihap olduğundan, doktor tarafından genellikle antibiyotik tedavisi uygun görülmektedir. Fakat doktora gidinceye kadar, özellikle gece vakti artan diş ağrıları için evde bazı yöntemler uygulanabilir. Bu yöntemlerin başında ağrıyan dişin üzerine buz uygulamak gelir. Buz, diş kökünde oluşan bakterilerin etkisini azaltarak, iltihabın şiddetinin kısa bir süreliğine de olsa dindirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca dişleri fırçalamak ve nane yağı gibi ferahlatıcı bitkisel özlerle gargara yapmak da etkili olabilir.

Evde Diş Ağrısına İyi Gelen Malzemeler Nelerdir?

Evde diş ağrısı için uygulanabilen malzemeler içinde karanfil yağının ayrı bir yeri vardır. Bir süreliğine ağrıyan bölgeyi uyuşturma etkisine sahip olan karanfil yağı, aynı zamanda iltihabı azaltma etkisine de sahiptir.

Bunun dışında ağrıyan diş üzerine toz zencefil konulması da etkilidir. Bazı durumlarda ağrıyan dişe kesilmiş bir diş sarımsak koymanın faydaları da görülebilir.

Diş ağrıları yaşayan kişilere diş hekimleri tarafından genellikle gerekli görüldüğü durumlarda diş dolgusu ve diş koruma işlemleri uygulanmaktadır.

Kategoriler

Arşivler