Aşırı Gelişmiş Çiğneme Kasları Operasyonu


Çenenin yan köşelerinde bulunan, çiğnemede en kuvvetli kas Masseter Kası yani çiğneme kaslarıdır. Bu kas, aşırı çiğneme, sürekli olarak dişlerin sıkılması, kalıtımsal yüz hatlarının şekli itibariyle ve bazı hastalıklara bağlı olarak normalden fazla gelişmektedir. Bu gelişme sonucu kişinin çenesi büyük görünmekte ve ayrıca kişinin çok sert bir ifadeye sahip olmasına yol açmaktadır.

 

Masseter kası, diş sıkılması durumunda çenenin her iki yanında ele gelebilecek kıvamdadır. Bu kassal büyümeye ve gelişmeye, çene köşesi kemiği de eşlik eder, çene kemiğini de dışarı doğru eğer. Bu durumlarda, çene köşesi ters kanat şeklinde yana doğru genişleme eğilimine girer ki bu da Tomografide üç boyutlu olarak görülebilir. Bu kemikler ve kasların anormal gelişimi ve görünümü, dişlerin sıkılmadığı zamanlarda bile çenenin her iki yanında sert ve çıkıntılı bir biçimde gözükebilmektedir. Bu yüzden, karşıdan bakıldığında, çene köşeli bir görünüm kazanabilir. Bu köşeli görünüm, düz ve kare yüz görünümü olarak belirir. Bu durum erkeklere oranla bayanlara daha kötü bir görünüme sebep olabilir.

Tedavi olarak, genel anestezi altında bu kasın belirli bir kısmı ve çene kemiği köşe kısmı özel tekniklerle alınabilmektedir. Çene kası alınması ve çene köşesi alınması operasyonuyla, köşeli çene veya kare yüz görünümü ideal estetik orana yakın üçgen yüz görünümüne dönüştürülmeye çalışılır. Operasyonun hedeflerinden birisi de çenenin ve aşırı diş sıkmasını engellemektir bu sayede dişlere dişetlerine ve çene eklemine hasarı önlemektir. Ayrıca operasyonun avantajlarından birisi de özellikle bayanlarda, sert yüz (maskülen) görünümünden daha kibar ve yumuşak bir ifadeye dönüştürmesidir.

Çiğneme kasları için operasyon nasıl yapılmakta?

Kaslarda kalınlaşma meydana gelebilirken, çene kemiği de kalınlaşma gösterebilmektedir. Böyle durumlarda masseter kasının yapışmış olduğu çene kemiğinin köşesinden özel tekniklerle traşlanıp inceltilmesi ve ideal estetik görünüme getirilmesi gerekmektedir. Bu ameliyatlarda narkoz sıklıkla kullanılır, ağız içinden yapılır, estetik olarak yüzden operasyon olduğu anlaşılmaz. Narkoz altında olan hasta operasyon sırasında, hafif hassasiyet hissedebilir. Ameliyatta ağız içinden ve diş etinden giriş yapılır ve kasın ağız içine bakan kısmından belirli miktar doku çıkarılır.

Gerekli görüldüğü takdirde çene kemiğinde de özel yöntemlerle inceltmeler yapılabilir. Ameliyatın ağız içinden yapılması sayesinde yüzde bir iz kalması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu operasyon sayesinde çene konturunun görünümü daha yumuşak bir görünüm alması sağlanır. Ameliyat sonrasında yüz hatlarında çok güzel ve estetik gelişmeler oluşabilmektedir.

Ameliyat seçeneğinde, çiğneme kasları olan masseter kasının incelmesi ile ameliyat bitmeyebilir.

Masseter kası 3 ana bölümden oluşur. Bu kas tabakaları yüzeysel, derin ve orta tabakalardır. Bu kas tabakaların üst kısmı elmacık kemiklerinden başlar, aşağıya uzandığı noktalar ise aşağı çene köşe kemikleridir. Masseter kasının çene kemiğine yapıştığı bu yerlerde kemik kalınlaşmaları ve ters kanat şeklinde kemik çıkıntıları meydana gelebilmektedir. Bu kemiksel büyümenin uzaklaştırılması amacıyla, özel tekniklerle törpülenmesi veya küçük kemik kesileri gerekmektedir.