Dr. Birkan Taha Özkan Kimdir?

Dr.
Birkan Taha Özkan

Kimdir?

Uzman Diş Hekimi Prof. Dr. Birkan Taha ÖZKAN, 1980 yılında Tarsus’ta doğmuştur.

2003 yılında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde temel eğitimini tamamlamış, Üniversite öğrenimi sırasında Avrupa Diş Hekimliği Öğrencileri Birliği (EDSA) resmi Türkiye delegeliğini yapmış, aynı yıllarda Amerika’nın köklü üniversitelerinden Texas – Houston üniversitesini burslu olarak kazanmıştır.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında başlamıştır. Uzmanlığı sırasında, devlet bursuyla Master’ının bir kısmını Finlandiya’nın Oulu Üniversitesi Çene – Yüz Cerrahisi Bölümünde yapmıştır. İran’da, Shahid Bhaesti Üniversitesi, Azad Üniversitesi ve Shiraz Üniversitesinin Kafa-Çene-Yüz Cerrahisi Hastanelerinde, çok sayıda Çene-Yüz operasyonları uygulayarak uzmanlığını tamamlamıştır.

Akademik hayatına, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinde Yardımcı Doçent olarak 2009 yılında başlamış, 2014 yılında Doçentlik Unvanını almış ve 2020 yılında da Profesörlük Unvanını almaya hak kazanmıştır.

Yardımcı Doçent olarak Yüzüncü yıl Üniversitesinde birçok yeniliğe imza atmış, Çene Cerrahisi Anabilim Dalını kurmuş, uzun süre Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. Üniversitenin Bilim Ödülü’ne layık görülmüş, çok sayıda ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslara öncülük etmiş, konuşmacı ve oturum başkanı olarak katılmıştır. 11.000 sayfalık İngilizce çeviri ve mesleki tecrübesinden yola çıkarken, Türkiye’de çok kapsamlı Çene Cerrahisi adında bir kitap yazmış ve basıma hazır hale getirmiştir. Kendine ait” özgün birçok cerrahi teknik” uluslararası literatüre geçmiştir. Uluslararası ve ulusal dergilerde yayınlanmış 37 adet bilimsel makalesi, uluslararası ve ulusal bilimsel kongrelerde sunulmuş 18 adet sunumu bulunmaktadır. Uluslararası bilimsel bir derginin baş editörlüğünü 4 yıl sürdürmüştür. Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca ve Fince bilmektedir.

Ulusal ve uluslararası platformlarda birçok ulusal Televizyon Radyo program davetlerine katılıp mesleki bilgilendirme yapmaktadır. Birçok ulusal TV kanalları, halka doğru bilgiyi aktarmak adına, kendisini bilirkişi olarak birçok programlara davet etmekte ve görüş almaktadır. Makaleleri, yerli ve yabancı basında da yer almaktadır.

Klinisyen olarak 2014 yılında önce Mersin’de kendine ait özel Diş Kliniğini, uluslararası kalite standartlarında kurmuştur. Kliniğin hasta portföyü ülkemizin çeşitli illerinden ulusal olduğu kadar Avrupa ve Amerika ağırlıklı uluslararası yabancı hastalara da Diş Çene ve Yüz tedavileri temelli, yoğun hizmet vermektedir. Ayrıca kliniği, VIP Sağlık Turizmi kapsamında, Uluslararası Sağlık Turizm alanında Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiştir.

Klinik, 2 diş hekimliği kliniği, 1 ameliyathane, 1 ameliyat öncesi masaj odası, diş hekimliği müzesi, dinlenme salonu ve ameliyat sonrası dinlenme birimi olarak hizmet vermektedir. Kliniğinde tedavi hizmetleri olarak estetik diş hekimliği tedavileri, dikişsiz implant operasyonları, gülüş tasarımı ve çene estetiği operasyonları yapılmaktadır.

Hekimlik alanındaki 24 yıllık mesleki tecrübesinin ötesinde sportif, sanatsal faaliyetler ve teknik becerileri de içeren pek çok hobisi bulunmaktadır. Lisanslı basketbol ve voleybol oyuncusudur. Dünya Tavla Federasyonu’nun (World Bacgommon Federation) resmi üyesi olmakla birlikte, ulusal çapta düzenlenen tavla yarışmalarında, bölgesel dereceleri bulunmaktadır. Su altı tüplü dalgıçlık eğitimi almış olmakla birlikte yer altı batıklarına ilgi duymaktadır ve bu bağlamda dünyanın ve ülkemizin çeşitli denizlerinde su altı dalış yapmaktadır.
Kil işlemeciliği ve ağaç oymacılığı üzerine sanatsal tasarım ürünleri üretmektedir. Üretici ve sanatçı olarak, kendisine ait atölyede cerrahi el aletleri üretmektedir.

Söz – müziği kendine ait ve aynı zamanda icra ettiği 45 eseri bulunmakla birlikte, 2014 yılında “Aşk Üstü Aşk” Albümünü çıkarmıştır. Video klibi de yayınlanmıştır. Hobi amaçlı keman ve piyano çalmaktadır. 1997 yılında, TRT’nin düzenlediği Türk Sanat Müziği solo yarışmasında 60 yarışmacı arasında 3.’lük alırken; 2000-2003 yılları arasında Avrupa Diş hekimliği Öğrencileri Topluluğunun (EDSA), Sırbistan, Yunanistan ve Slovenya’ da her yıl olağan olarak düzenlediği, Uluslararası Mini-Eurovision Şarkı Yarışmalarında Türkiye’yi temsilen 3 kez birincilik ödülü almıştır. TRT, başarılı bir hayat öyküsü içerikli, Hayat Belgeselini yapmış ve yayınlamıştır.

Sosyal sorumluluk projelerine de destek vermektedir. Bu bağlamda, Mersin Cumhuriyet İlkokuluna Teknolojik Sınıf yaptırarak, çocuklarımızın eğitimini en üst teknolojik alt yapıyla tanıştırmaya çalışmıştır.

Akademik Hayatı

Sanatsal Çalışmaları

Sosyal Hayatı

Sportif Faaliyetleri

Teknik Becerileri

Sosyal Sorumluluk