Diş Çekiminden Kurtarma

Diş çekiminden kurtulmak için hangi yolar vardır?

Dişlerin çekilmeden kurtarılması için birçok tedavi yöntemi vardır. Diş çürüğü küçük ise, Dolgu ile kurtarılabilir. Diş çürüğü büyük ve iltihap dişin sinirine ulaşmışsa, Kanal Tedavisi ve üzerine dolgu ile dişler kurtarılabilir.
Kanal tedavisiyle kurtarılamayan dişlerde ise Ağız diş ve Çene Cerrahisi Uzmanlarının uyguladığı bazı yöntemler bulunmaktadır.
Kanal tedavisiyle kurtarılamayan dişlerin kök uçların iltihaba veya ağrıya sebep olan bölgesi alınır, dişin geri kalan kökü ve kemiği sağlam bırakılır ve hasta bu dişi kullanabilir bu sayede diş çekilmekten kurtarılmış olur.

Yine bir başka yöntem olan diş kökünde iltihap veya kist oluşum durumunda, kanal tedavisi denenmiş diş, ilk önce sağlam bir şekilde çekilir ve sonrasında hemen dişin kök ucu kistten ve iltihaptan temizlenir ve hemen sonrasında da çekim yerine yeniden yerleştirilir, çevre dişlerle bir süre sabitlendikten sonra dişi kemiğe yeniden uyum sağlaması başarılır. Bu sayede ana doğal diş kurtarılmış olur.

Alternatif yöntemlerden bir diğeri de, kanal tedavisiyle kurtarılamayan dişlerin 2 köklü bir azı dişi ise, iltihaplı veya kistli olan 1 kökü alınarak diğer kök de sağlamsa çene kemiği içinde tutulur ve hastanın bu dişi kurtarılmış ve bu sayede ana doğal dişini çiğnemede kullanmış olur.
Eğer çekilmesi kesin karar verilmiş olan bir diş varsa, Diş nakli denenebilir. Yani kanal tedavisine rağmen veya çeşitli sebeplerle çekilen bir diş varsa, çekilecek dişe benzer şekle sahip ve ağızda az kullanılan yerdeki bir diş (örneğin 20 yaş dişi veya gömülü dişler), diş çekilen bölgeye nakledilebilir ki bu şekilde Diş nakli gerçekleştirilmiş olur. Diş nakli yapılan diş başarılı şekilde tutarsa, gerekli ilave tedaviler de yapılarak, ömür boyu da kullanılabilir.
Dişi kurtarmanın birçok yolu olduğu değerlendirildiğinde, ana doğal dişi çekmenin en son çare olduğu bilinmelidir. Her operasyonun komplikasyonu olmakla birlikte dişi kurtarma başarı oranı bu operasyonlarda yüksektir.

Diş hekiminiz, tedavinizin planlamasında izlenecek en uygun yolu sizin için belirleyecek ve gerekirse sizi uzman diş doktoru olan çene cerrahına yönlendirecektir.

Kategoriler

Arşivler