Çene Kası Botoksu

Masseter kası için ameliyat tedavilerinden önce rahatlatıcı çene kası botoks uygulamaları

Yalnızca diş sıkması olan hastalarda, diş ve çene rahatlatılması ve ayrıca çene eklem rahatsızlığının azaltılması amacıyla yapılan tedavilerden birisi de botoks enjeksiyonlarıdır. Botoks enjeksiyon tedavisi, operasyon öncesindeki tedavi seçeneklerinden birisidir. Enjekte edilen botoks, masseter kasını kısmen gevşetmektedir. Gevşemiş kas kitlesinde kısmi küçülme (atrofi) meydana gelebilir. Botoks uygulamasında çene kasının kısmi ufaltılması sağlansa da çene kemiğindeki kalınlaşma ve çene kasındaki aşırı hacimsel büyüme giderilemez.

Ancak bu çözüm geçici bir çözüm olmaktadır. Ancak, kasın ve kemiğin ameliyat ile inceltilmesi, ideal estetik yüz görünümünde daha uzun ömürlü olan sağlıklı çözümler sunar. Botoks uygulamalarının en faydalı sonuçlarından birisi de diş gıcırdatmasına ve çene eklemi ağrısında rahatlatıcı etkisidir. Çiğneme kaslarının incelmesi sayesinde diş sıkma sorunu kısmen giderilmiş olur. Böylece çene eklemi ağrısı da azaltılması hedeflenir. Bu sebeplerden ötürü çene kasına botoks uygulaması yaptıran birçok insan vardır.

Masseter botoksu bir veya iki seansta toplam olarak 10 ila 15 dakika içerisinde yapılabilir. Yüzde gerçekleşen incelme bir hafta sonra başlar ve üç hafta içinde etkisi maksimuma çıkar. Bu etki yaklaşık olarak 4 ay kadar sürebilmektedir. Tekrarlanan işlemler sayesinde zamanla masseter kasında kısmen incelme etkisi kalıcılaşabilir.

Hangi durumlarda çene kasına Botoks yaptırılmamalıdır?

Botoks uygulaması için, botoksun etken maddesi botulinum toksin tip A olarak adlandırılmış bir proteindir. Botulinum toksinin herhangi bir zararı olmamasına rağmen;

• hamile ve çocuk emziren annelerde,
• 12 yaşından küçük çocuklarda,
• Kan sulandırıcı ya da pıhtılaşma bozukluğu görülen hastalarda uygulama anında kanama gibi durum gözlenebileceği için botoks yapımı önerilmeyebilir
Bu uygulamalardan önce kullanılan ilaçlar hakkında uygulamayı yapacak doktor muhakkak bilgilendirilmelidir. Aspirin, ağrı kesici, antibiyotik, kan sulandırıcı ilaçlar ve yüksek tansiyon ilaçları uygulama yapılmadan 2 hafta önce kesilmesi gerekebilir. Uygulamadan 3 gün öncesine kadar kesinlikle alkol tüketimi olmamalıdır. Hekiminiz tedavinizin planlamasında izlenecek en uygun yolu belirleyecektir.