Ayrık Dişlerin Dolgu ile Kapatılması

Ayrık Dişlerin Estetik Diş Dolgusu ile Kapatılması

Diastema adı verilen iki diş arasında oluşan boşluk yani ayrık dişler, diş boyutlarının farklı olması durumudur. Bu durum genetik sebepler neticesiyle insanların karşısına çıkabilir fakat tedavi edilebilmektedir. Sağlık açısından bir zararı olmasa da estetik açıdan görüntü bozukluğuna sebep olabilmektedir.

Ayrık olan dişler gülüş estetiğini bozarak kişileri oldukça rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürür. İnsanlar toplumda gülmekten çekinip ağızlarını sürekli kapalı tutmaya çalışırlar. Dişleri ayrık olan insanlar bazı harfleri ve kelimeleri söylerken de zorluk çekebilmektedirler. Ayrıca dilin diş ayrıklarına girerek hasar görmesi de kaçınılmaz bir durumdur.

Diş ayrıklığının nedeni

Dişin ayrık olması diş boyutlarıyla çene ark boyutunun orantısız olmasından kaynaklanır. Bunun yanında diş ayrıklığının diğer sebebi de genetik olaylardır. Diş ayrıklığı genetik olarak kişiden kişiye atlar.


Diş ayrıklığının tedavisi

Ayrık dişlerin tedavisinde ortodonti tedavisi, yaprak porselenle diş kaplaması ya da dişlere estetik diş dolgusu uygulayarak diş ayrıklığına tedavi bulunabilir. Bunun yanında dişin yapısına zarar vermeden hızlı çözüm olan estetik kompozit dolgu uygulamalarla da diş ayrıklığı tedavisi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan son derece sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir.

Ayrık dişlerin estetik yardımıyla giderilmesi aşamaları

• Öncelikle bu noktada ilk uygulama olarak estetik kompozit uygulanır. Uygulanmadan önce dişlerin arasında et perdesi varsa bu lazer yardımıyla alınır. Daha sonra yavaş yavaş ayrık dişe estetiklik kazandırmak için estetik kompozit uygulamasına geçilebilir.
• Estetik Kompozit Dolgu yapılırken dişin mine tabakası kesilmez ve diş korunmuş halde işlemler uygulanır.
• Eğer diş etleri bu bölge için fazla yer kaplıyorsa, o bölgedeki diş etleri lazerli diş eti estetiği işlemi yardımıyla tamamıyla alınır ve estetik kompozit işlemi için yer açılır.
• Dişlerde aşınma işlemi yapılmadığı için herhangi bir hassasiyet geliştirmez. Bunun için de uygulama esnasında anestezi kullanmaya gerek kalmaz. Uygulama kısa sürede ve tek seansta gerçekleştirilir.
• Bu uygulama sonucunda sağlıklı bir gülüş meydana gelmiş olur.
• Düzenli bakımı yapıldığı takdirde ayrık kapatma estetiği uzun ömürlü sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.