Zirkonyum Kaplama Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Zirkonyum Kaplama Diş Bakımı Nasıl Yapılır?

Kaplama, gelişmiş medikal teknolojiler sayesinde geçmişten çok daha uzun ömürlü, dayanıklı ve estetik bir kullanım vaat etmektedir. Zirkonyum diş kaplama,

  1. Diş etine oldukça uyumlu yapısı sayesinde ağız kokusu yaratmadan dişlerin yerini alır. Bu sayede gündelik yaşamda pratik bir kullanım vaat eder.
  2. Oldukça güçlü yapısı sayesinde hem çiğneme performansını hem de gıda tüketim rutininizdeki davranış konforunuzu arttırır.
  3. Işık geçirgen özelliği sayesinde donuk ve mat bir materyal gibi görünmez, tersine, tıpkı gerçek dişler gibi görünür ve bu sayede oldukça doğal bir görüntü meydana gelir.

Neden Zirkonyum Kaplama Tercih Etmelisiniz?

Peki, çok sayıda kaplama yöntemi ve teknolojisi arasından zirkonyumu neden tercih etmeliyiz.

  1. Zirkonyum materyali, metale alerjisi olan bireyler tarafından da kolayca kullanılabilir. Çünkü içerisinde metal bulundurmamaktadır.
  2. Plak birikimi görülme riski çok daha düşüktür. Çünkü zirkonyum geliştirilmiş porselen olarak tanımlanabilir ve bu porselenin yüzeyi oldukça kaygandır. Pürüzsüz yapı, plak oluşumu geciktirir veya minimize eder.
  3. Zirkonyum dişler plak biriktirme riski çok daha düşük olan yapılardır. Bu durum renk veren kahve ya da çay benzeri gıdaların diş renginizi etkilememesine olanak tanır. Zirkonyum dişlerde renk değiştirme oldukça düşük miktarda görülür ya da hiç görülmez.

Zirkonyum Kaplama Dişin Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Zirkonyum kaplama dişlerin bakımı oldukça kolaydır. Zirkonyum dişler, kokuya ya da tat değişimine sebep olmadığından dolayı ekstra bir temizlik yapma gereksinimi yaratmamaktadır.  Bunun dışında, yaklaşık olarak altı ayda bir kere diş hekiminizi ziyaret etmeniz ve dişlerinizi kontrol ettirmeniz yeterli olacaktır. Bu tür kontroller, uzun vadede oluşabilecek herhangi bir problemin hekiminiz tarafından fark edilmesini ve bu problem için önlem almasını kolaylaştırır.

Peki, dişlerinizi fırçalarken zirkonyum kaplamalı dişlere nasıl davranmanız gerekiyor? Hemen söyleyelim: Zirkonyum porselenin gelişmiş bir yapısı olarak düşünülebilir. Bu da kaplamanızı son derece yüksek kaliteli ve dayanıklı kılıyor. Dolayısıyla konforlu bir şekilde dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Fakat kendi rutininizde dişlerinizi çok sert fırçalayan biriyseniz, zirkonyum kaplamanıza da doğal dişlerinize de zarar verebilirsiniz. Dolayısıyla mümkünse orta sertlikteki kıllara sahip olan fırçalarla doğru fırçalama yöntemleriyle bir temizlik yapmanız önerilmektedir.Diş hekimleri tarafından önerilen temizlik düzeni, diş ipi kullanımı ve düzenli diş fırçalamadan oluşmaktadır.

Zirkonyum Kaplama Dişin Ömrü Ne Kadardır?

Zirkonyum kaplama diş, beyazlığını koruması oldukça kolay olan bir materyale sahiptir. Ayrıca kırılmaya da dayanıklı olduğundan dolayı, pek çok hasta yıllarca zirkonyum dişlerini kolaylıkla kullanabiliyor. Dişinizi kullanım süreniz düzenli bakım yapmanıza, doktor kontrollerini aksatmamanıza ve dişlerinize nazik davranmanıza bağlı olarak değişebilmektedir.

Kategoriler

Arşivler