İmplant

Günümüzde dişlerimizde oluşan sıkıntıları çözmek için bir çok farklı yöntem olmaktadır. Bu yöntemler arasında da en doğal diş görünümüne sağlayan yöntem de implanttır. İmplant, çürümüş işlevini yerine getiremeyen, eski dişlere daha estetik ve düzgün görünmesi için çene kemiğine yerleştirilen bir yapay diş kökü olmaktadır.

Köprü, protez gibi diğer aynı işlevi sağlayabilecek yöntemlere nazaran daha iyi çiğneme, daha iyi konuşma işlevlerini yerine getirmenizi sağlayacaktır. Kullanımı yoğunlaştıkça da daha kalitelileri ortada olmaktadır ancak içlerinden vida tipi implant en çok kullanılan çeşididir.


Her kişiye implant tedavisi uygulanabilir mi ?

Kullanılan vida implantlarının belirli bir genişlik ve kalınlığı vardır. Bu yüzden implant yapılacak hastanın çene kemiğinin, bu tip bir vidayı tutabilecek yükseklik ve genişliğe sahip olup olmadığı önceden bilinmelidir. İmplant direk olarak diş etlerinden kemiğine doğru gidecek olan vidaların uzun süreli kullanımı sağlaması için diş etlerinin tedavi öncesi ve implant yerleştirildiği süre boyunca diş etlerinin sağlıklı bir şekilde olması gerekmektedir. Yaş olarak bakıldığında ise vidanın çene kemiğine yerleşebildiği sürece bir sorun yaratmayacaktır. Bu yüzden yaş önemsizdir ancak kemik gelişimi tamamlanmamış gençlere uygulanması tercih edilmeyen bir yöntemdir.

İmplant tedavisinde acı yaşanır mı ?

Kişilerin kendisine bırakılarak lokal ya da genel anestezi uygulanarak implant tedavisi yapıldığı için bu esnada hiç bir acı hissedilmeyecektir. İşlemin ardından ise anestezinin de etkisi geçince normal diş çekimi sonrası olan ağrılar gibi ağrılar yaşanırken bu durum hafif ağrı kesicilerle kontrol altına alınmaktadır. Ancak bu ağrılar bittikten sonra ağzınızda implant olduğu bile hissedilmeyecektir.

İmplant sonrası ağız temizliği nasıl olmalıdır ?

Her zaman ağız ve diş temizliği önemli olmaktadır. İmplant yaptırdıktan sonra da bu duruma dikkat edilmesi gerekmektedir. Normal dişlerinizden ayrı bir cisim olduğundan farklı bir temizleme yöntemi olsa da diş hekiminiz tarafından bahsedilen şekilde düzenli şekilde temizliğini yapmanız gerekmektedir. Bu işlem tamamlansa bile yeniden bu durumla karşılaşılmaması için ağız temizliğinize önem göstermelisiniz.

İmplant yaptırmanın maliyeti nedir ?

Diğer tüm diş işlemlerine göre belki de en pahalısı implant tedavisidir. Çünkü getirilen tüm malzemelerin ithal edilmesi ve yüksek kalitede teknolojik aletlerde bu işlemin yerine gelmesi maliyeti epeyce artırmaktadır. İthal olan bu malzemeler bu yüzden de pahalı olmaktadır çünkü ülkemizdeki döviz kurlarının oldukça yüksek olması diş sağlığı aşamasında da maliyeti artırmaktadır. Birde insanların hangi tipte bir implant istediği ve dişin porselen mi zirkonyum mu olması da etkileyen bir faktördür. Genel olarak düşünüldüğünde implant tedavisi en düşük 900 TL ile 2000 TL civarına kadar ulaştığı görülmektedir.

İmplant tedavisinin yararları nelerdir ?

  • Genelde alt çenesindeki dişlerini kaybetmesi sonucu hastalar protez yaptırır ancak kullanım boyunca ve çene hareketine göre ağrılara ve kemik kokusunun erimesine sebep olmaktadır. Bu hastalarda implant uygulandığında hem ağrılar geçer hem de kemik erimesi durur.
  • Sadece tek dişine implant yaptıran hastalarda köprü gibi iki üç dişinizi birden ortadan kaldıran yönteme göre sadece olmayan dişiniz yerine implant uygulaması sağlam dişlerinizi de koruyacaktır.
  • Protez ile bazı vakalarda insanlar tat alma duyularında sıkıntı yaşadığını söyler, implant yapıldığında tat duyusunu yeniden oluşmaktadır.
  • Çiğneme, konuşmayı iyileştirirken ağız kokusunu da azaltıcı etkisi vardır.
  • Bahsedildiği gibi kemik erimesini durdurur.

Ne kadar süre kullanılabilir ?

Şuan ki yapılan implant tedavilerinde 30 yıla kadar dayandığı görülmektedir. Elbette ki bundan kişinin ağız sağlığı ve temizliği etkileyen bir faktör olmaktadır. Bunlara dikkat edildiğinde oldukça uzun bir süre sorunsuz kullanılabilecektir.