İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

İlk Ortodonti Muayenesi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti, dişlerin diş kemikleri üzerinde düzgün şekilde yerleşmesi ve yüz düzensizliklerinin teşhis ve tedavisi ile ilgilenen diş hekimliğinin bir uzmanlık dalıdır. Ortodonti doktorları, küçük yaştan itibaren dişlerin diş etleri üzerine yeterince nizami ve düzgün bir şekilde dizilip dizilmediğini kontrol ederek olası dental sağlık problemlerinin önüne geçmek amacıyla çeşitli tedaviler uygularlar. Hem dişlerin hem de çene kemiği uyumunun bozulmasına neden olan durumların teşhisi ve tedavisini gerçekleştirir. Diş yapısının sebep olabileceği yüz düzensizliklerini de inceleyen bu tıbbi uzmanlık alanı, diş hekimliğinin önemli alt dallarından biridir.

İlk Ortodontik Muayene Ne Zaman Yapılmalıdır?

Günümüzde pek çok ebeveyn, diş çıkarmaya başlayan çocuklarının dental sağlığından emin olabilmek adına ‘’ilk ortodonti muayenesi ne zaman yapılmalıdır?’’ sorusunu sormaktadır. Ortodonti muayenesi yapılabilmesi için alanında uzman bir diş hekiminden muayene olacak bireyin yaşını da belirterek bir randevu almanız yeterli olacaktır. Uzmanlar, 6 – 7 yaş arasında bir diğer deyişle, 1. daimi azı dişinin sürdüğü dönem olan çocukların ilk ortodontik muayene için doğru zamanda olduklarını belirtiyorlar.

Ortodonti Muayenesinin Gerekli Olduğu Durumlar

Ortodonti muayenesi  şu durumlarda gerekli görülür:

  1. Eğer çocuğunuz solunumu ağız aracılığı ile yapıyorsa ya da gün içinde / uyurken geniz eti ile ilgili solunum güçlüğü çekiyorsa, ortodontik muayene iyi bir seçenek olabilir.
  2. Çocuğunuz çok uzun bir süre emzik kullandıysa ve bundan vazgeçmemek konusunda ısrarcıysa ortodontik muayene gerekli olabilir.
  3. Dudak ve damak yarığı gibi çeşitli problemler ortodontik muayenenin gerekli olmasına sebep olan başlıca faktörlerdendir.
  4. Dişleklik problemi, ağız, diş, diş eti diziliminin mutlaka incelenmesini gerektirir.
  5. Çapraşık diş problemi kişinin hem soluk alıp verme hem yemek yeme ve çiğneme hem de konuşma performansını etkiler. Dolayısıyla bu tip bir problem yaşayan kişilerin de mutlaka tedavi olması gerekir.
  6. Alt ya da üst çenenin yüzün diğer kemikleri ya da diğer çene kemiği ile kıyaslandığında gereğinden fazla önde ya da arkada olması durumu, ciddi bir ortodontik muayene gerektiğine işaret eder.
  7. Genellikle okul çağına yeni başlayan çocukların parmak ya da kalem ucu emme gibi davranışları da diş ve ağız sağlığına ciddi oranda zarar verir. Bu tür bir davranış gösteren çocukların mutlaka ortodontik muayeneden geçmesi ve bir tedavi görmesi gerekmektedir.

Çocuklar İçin Ortodonti Muayenesi Nasıl Olur?

Çocuklar için ortodonti muayenesinin önemi, pek çok ağız sağlığı probleminin erken teşhisini mümkün kılmasıdır. Bu tip muayeneler çapraşık dişten diş yapı bozukluğu ya da kemik eğriliğine kadar her türlü problemin kolayca fark edilebilmesi anlamına gelir. Diş hekimi, diş sağlığı problemlerini inceledikten sonra gerekirse diş teli tedavisi gibi uzun soluklu ve yüksek başarı oranlarına sahip olan tedavilerden yararlanmayı tercih edebilir.

 

Kategoriler

Arşivler