Hangi Durumlarda Alt Çene Ameliyatı Tercih Edilir?

Hangi Durumlarda Alt Çene Ameliyatı Tercih Edilir?

Estetik çene ameliyatları, günümüzde teknolojinin çok hızlı gelişmesi ve bu tür tedavilerden alınan başarı sonuçlarının artması dolayısıyla sıklıkla tercih edilmektedir. Çene kemiği, alt ve üst kemik olarak ikiye ayrılır. Dişler ve çeneleri ilgilendiren bu tür ameliyatlar, Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi uzmanları tarafından gerçekleştirilen işlemlerdir, kişinin ihtiyaç duyduğu cerrahi işlemin hangi kemik üzerinde uygulanacağı belirlenir ve bu işleme mani olacak herhangi bir sağlık problemi olmadığından emin olunur. Gerekli tetkiklerden sonra ise estetik ya da fonksiyonel bir problemi çözebilmek için çene ameliyatı gerçekleştirilir.  Alt çene ameliyatı kişinin alt çene kemiği üzerinde gerçekleştirilen cerrahi işlemlerin tümüdür. Hastanın şikâyeti yalnızca bu şekilde giderilebiliyorsa, doktor yalnızca alt çene kemiğine müdahalede bulunarak işlemi tamamlamayı tercih edebilir

Alt Çene Ameliyatı Kimler İçin Uygundur?

Alt çene ameliyatı, şu durumlarda gerçekleştirilebilir:

  1. Alt çene, yüzün diğer bölgeleri ile kıyaslandığından gereğinden fazla önde olabilir. Bu durumda gerçekleştirilecek cerrahi operasyonla öne çıkan kısmın daha dengeli bir hale getirilmesi sağlanır.
  2. Alt çene üst çeneye doğru gerideyse ve bu durum çiğneme yaparken fonksiyonel problemlerin ortaya çıkmasına sebep oluyorsa, bunun için de yalnızca alt çene ameliyatı gerçekleştirilmesi tercih edilebilir. Bu tür problemler müdahale edilmediğinde belirli dişlerin zamanla hasar görmesine, diş ve diş eti problemlerine sebep olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar alt ve üst çenenin simetrik olmaması durumunda mutlaka Çene Cerrahına başvurmanızı tavsiye etmektedirler.
  3. 18 yaşını geçen bir bireyde çene kemiği üzerinde hem estetik rahatsızlıklara hem de fonksiyonel bozukluklara sebep olan iskelet problemleri olması, alt çene ameliyatını gerektirebilir.
  4. Çenenin tümünün değil fakat ucunun ekstra geride ya da ileride olması, kişinin estetik rahatsızlık duymasına sebep olabilir. Bu durumda yine alt çene ameliyatı ya da çene törpüleme işlemi uygulanabilmektedir.
  5. Konuşma ya da çiğneme davranışları gerçekleşirken dişlerin birbirine çarpması, birbirine denk gelmemesi ve çiğnemenin yeterince etkili şekilde yapılamaması gibi şikayetler, doktorunuz tarafından gerçekleştirilecek olan kontrolün ardından alt çene cerrahisi ile çözümlenebilir.

Alt Çene Cerrahisi Riskli Mi?

Bir Ağız Diş ve Çene Cerrahı tarafından gerçekleştirilmesi gereken alt çene cerrahisi , yeterince yüksek teknolojiye sahip cihazlar kullanan bir deneyimli doktor tarafından gerçekleştirildiği sürece riskli sayılmaz. Yine de iyileşme süreci morarma, kızarma ya da ağrı gibi deneyimleri beraberinde getirebilir. Genellikle kan kaybı, ısırma eklemlerinde ağrı, sinir hasarı ve enfeksiyon gibi problemler diğer ameliyatlarda olduğu gibi alt çene ameliyatlarında da potansiyel riskler olarak gösterilmektedir. Ameliyat sürecinin yeterince profesyonel yönetilmesi, bu tip risklerin görülme ihtimalini azaltabilmektedir.

Kategoriler

Arşivler