Hamilelikte Diş Ağrısı: Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelikte Diş Ağrısı: Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Hormonların, beslenme rutinlerinin ve vücudun çalışma ritminin baştan aşağı yeniden oluşturulduğu hamilelik süreci, diş ağrısı çeken bireyler için son derece can sıkıcı bir hal alabilir. Belirli işlemleri bebek gelişiminin hassasiyeti dolayısı ile yaptırmaktan kaçınan ve diş ağrısı deneyimlemeye devam eden kadınlar sıklıkla problemli dönemler yaşamaktadır. Tam olarak bu yüzden kadınların hamilelik planlarından önce detaylı bir ağız, diş ve çene sağlığı kontrolünden geçmeleri ve eğer bir tedavi gerekiyorsa hamilelikten önce bu tedaviyi yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Ayrıca, hamilelik sırasında da ek ağız sağlığı problemleri ile karşılaşılmaması için diş temizleme rutinine ve ağız hijyenine dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Hamilelikte Diş Ağrısının Nedenleri

Gebelik döneminde diş ağrısı sıklıkla diş eti ile ilişkilidir. Diş eti, vücuttaki hormonal değişikliklerden etkilenerek yapısal olarak farklılık göstermeye başlayabilir. Vücuttaki progesteron ve östrojen hormonlarındaki seviye artışı öncelikle dişlerdeki bakteriyel birikimi etkiler. Bu tip hormonlar diş ve diş eti üzerindeki plak birikiminin artmasına sebep olabilmektedir. Dolayısıyla önceden gerçekleştirdiğiniz diş bakım rutini plak oluşumunu görece olarak engellemeye yeterken, aynı rutin hamilelik döneminde yetersiz kalabilir. Hamilelik döneminde diş ağrısı ile sonuçlanabilecek diş eti iltihaplanması, diş eti çekilmesi, çürük gibi problemlerin önüne geçebilmek için diş etine ve dişlere zarar verebilecek plakların detaylı şekilde temizlenmesi tavsiye edilir. Bu plakların temizlenebilmesi için sürekli diş ipi kullanımı ve içten dışa doğru diş fırçalama rutini yararlı olabilmektedir.

Gebelikte Diş Ağrısına Sebep Olan Potansiyel Faktörler

Gebelikte deneyimlenen aşağıdaki durumlar yoğun bir diş ağrısı çekmenize neden oluyor olabilir:

  1. Diş çürüğü: Yüksek oranda şeker ve karbonhidrat tüketimi, birtakım genetik yatkınlıklar, yetersiz ağız bakım rutini kadınlarda diş çürüğü ihtimalini arttırabilir. Diş çürüğü ise hamilelik döneminde kesinlikle deneyimlemek istemeyeceğiniz yoğun bir ağrı anlamına gelecektir.
  2. Diş minesi problemleri: Çeşitli sebeplerden dolayı diş minenizde aşınma meydana gelmiş ise özellikle çok soğuk ya da çok sıcak olan gıdalar, içecekler ya da hava ekstra bir hassasiyet yaratabilir. Bu hassasiyet yoğun bir sızlama hissi ile sonuçlanacaktır. Bu da beslenme rutininizi olumsuz etkileyebilir ve sürekli rahatsızlık yaşamanıza sebep olur.
  3. Diş eti enfeksiyon ve iltihapları: Yetersiz diş ipi kullanımı ve eksik hijyen rutini sebebiyle oluşabilen diş plakları zamanla bulundukları alanda toksin üretimine başlayabilmektedir. Bu da hem diş eti dokusuna baskı yapar hem de ona zarar verir. Dolayısıyla bir süre sonra diş eti iltihabı görülme riski ciddi oranda artar. Bu tip iltihaplar kanama, şişme, çekilme gibi sorunların gelişmesine de sebep olabilmektedir. Ağrı, diş kaybı ve benzeri dental problemleri deneyimlememek adına plak oluşumuna karşı gerekli tedbirlerin alınması tavsiye edilir.

Kategoriler

Arşivler