Gülüş Tasarımı Nedir? Hangi Yöntemlerle Gerçekleştirilir?

Gülüş Tasarımı Nedir? Hangi Yöntemlerle Gerçekleştirilir?

Estetik iyileştirme amaçlı diş tedavileri arasında en çok tercih edilen seçeneklerden biri de gülüş tasarımıdır. Bu tedavi, kişinin gündelik yaşamda özgüvenini arttırabilecek ve mesleki-sosyal yaşamda kendini daha rahat ifade edebilir bir pozisyona getirebilecek kadar etkili sonuçlar yaratabilmektedir. Genel olarak dişlerin, diş etlerinin, dilin, dudakların, burnun, burun çevresi cilt dokularının ve çenelerin kişi güldüğünde nasıl bir kompozisyon içerisinde göründüğünü inceleyen diş hekiminiz, bu görünümü kabul edilen ideal estetik standartlara uygun hale gelecek şekilde yeniden düzenler. Bunun yapılabilmesi için ise çeşitli teknikler ve tedavi yöntemleri kullanılır.

Porselen Diş Kaplama – Yüksek Kaliteli Malzemelerle Uzun Ömürlü Sonuçlar

Yeni nesil medikal teknolojilere sahip dijital cihazların desteği ile insan hatasını sıfıra indirmeye çalışan porselen kaplama prosedürleri, kayıp diş görünümünün giderilmesine ve daha estetik bir gülüş görünümünün elde edilmesine yardımcı olabilir. Bu prosedürde temel amaç, hastanın diş rengi ve diş yapısına en uygun olacak şekilde bir porselen malzeme seçilmesi ve şekillendirmenin de bu doğrultuda yapılmasıdır. Maksimum kaliteye sahip olan birinci sınıf porselenlerin prosedür sırasında kullanılması, dişlerinizin kullanım süresini arttırabilir.

Porselen diş kaplama prosedürleri ,yaprak porselen kaplamalar, full kaplamalar, implant diş üzeri kaplamalar, metal destekli kaplamalar ve kaplama köprülerdir.

Zirkonyum Diş Uygulaması

Çoğu kaynakta güçlendirilmiş porselen olarak da tanımlanan zirkonyum diş, bazı avantajları beraberinde getirir ki bunlar;

  1. Çiğneme kuvvetini maksimize etmesi ve kırılma gibi durumlara karşı dirençli olması, zirkonyum diş kaplamalarının en önemli özelliklerindendir.
  2. Zirkonyum, doğal yapısı gereği diş eti dokusuna oldukça uyumludur. Bu uyum, uzun vadede ağız kokusu gibi problemlerin yaşanmasının önüne geçer.
  3. Zirkonyum dişler yapıları gereği ışığı geçirirler. Bu da donuk ve ölü bir diş görüntüsü yerine doğal dişlere çok daha benzer bir görünüme sahip diş görüntüsü elde etmeniz anlamına gelir.

Emax (Empress) Tedavisi Nedir? Metalsiz Estetik Porselen ile Tanışın

Gülüş estetiğinin sağlanabilmesi için sararmış dişler, eğri dişler, kırık dişler ve kanal tedavili dişlere Emax (Empress) kaplama kullanılabilmektedir. Emax (Empress) materyalinin kullanılmasının temel sebebi, bu ürün içerisinde hiçbir şekilde metal alt yapı bulunmaması, doğal dişe en yakın renk ton geçirgenliğine sahip olması ve dişeti dostu olmasıdır.

Diş tedavisinde kullanılan ve içerisinde metal bileşen bulunan ürünler zamanla diş eti ile etkileşime girer ve renk değişimine sebep olabilir. Cam seramik malzemesinden yapılmış olan Emax (Empress) kaplama ise hem kabul edilebilir güçte bir çiğneme kuvveti verir hem de renk-ton ve biçim bakımından ana dişlerinize en yakın görünümü elde ederek estetik görünüşe ileri bir katkı sağlayabilir.

Lumineers Kaplama

Empress Kaplama dişlere benzer olarak ışık geçirgenliği yüksek olan lumineers dişler, diş şeklinden memnun olmayan, diş rengi dengesizlikleri olan ve yıpranmış diş görüntüsünden dolayı istediği estetik gülüşe sahip olamayan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Yapımı için yaklaşık üç haftalık bir zaman dilimi gereken bu işlem dişlerin kesilmesini gerektirmediğinden dişlerinizi korur. Bu yüzden çoğu zaman anestezi işlemi uygulanmadan Lumineers Kaplama yapılabilir.

Kategoriler

Arşivler