Dişlere Zarar Veren İçecek Türleri – Dişleriniz Neden Güçsüzleşiyor?

Dişlere Zarar Veren İçecek Türleri – Dişleriniz Neden Güçsüzleşiyor?

Beslenme rutininiz ağız ve diş sağlığınızı oldukça yakından etkiler. Bu durumun görmezden gelinmesi ise sağlığına oldukça dikkat eden bireylerin bile yoğun bir şekilde çürük, sararma ve benzeri problemlerle karşı karşıya gelmesine sebep olabilir. Özellikle ve sıklıkla‘’masum’’ olarak kabul ettiğimiz içecekler, dişlere oldukça yoğun şekilde zarar veren birtakım maddeleri barındırıyor olabilirler.

Bu gibi şikayetleri  olan hastaların bunları ihmal etmeden diş hekimiyle detaylı bir planlama oluşturmasını şiddetle tavsiye ediyorum.

İçecek Sıcaklığı – Alınma Sıklığı – PH Değeri

Ağız ve dişler, aldığınız besinlerle  doğrudan etkileşime girdiklerinden dolayı çoğu zaman bu besinlerin özellikleri karşısında savunmasızdırlar. Örneğin bir içecek oldukça yararlı olsa bile onun gereğinden fazla soğuk ya da aşırı sıcak şekilde tüketimi dişlerde bir şok etkisi yaratabilir. Dahası, içeceklerin aşırı asidik bir yapıya sahip olması da ağzınız için ‘’yapılacak oldukça fazla iş’’ anlamına gelecektir. Bir maddenin düşük PH değerine sahip olması onun daha asidik olduğu anlamına gelir.

Ayrıca, içeceklerde ‘’tamponlama kapasitesi’’ adını verdiğimiz ve onların tükürüğün nötralizasyon performansına karşı bağışıklığa sahip olmasına sebep olan değerleri de onların diş sağlığı üzerinde belirli bir etkiye sahip olmasına sebep olur. Tamponlama kapasitesi yüksek olan bir ürün, tükürüğün nötralizasyon çabalarını sonuçsuz bırakarak zararlı etkileri ile diş ve diş etlerine sürekli temasa devam eder. Özellikle PH’ı düşük olan (yani asidik olan) ve eş zamanlı şekilde tamponlama kapasitesi de yüksek olan içeceklerin sürekli tüketimi ağız sağlığınızda ciddi olumsuz etkiler görülmesine sebep olabilir. Günümüzde birtakım bitki çayı türlerinin, enerji almak amacı ile tüketilen market içeceklerinin, karbonat gazı barındıran ürünlerin bu özelliğe sahip oldukları bilinmektedir.

Çay, Kahve ve Kırmızı Şarap: Dişleriniz Neden Sararıyor?

Belirli içeceklerin sürekli tüketimi dişlerinizin renk değişimini gereğinden fazla tetikliyor olabilir. Özellikle çay, kahve ve kırmızı şarap için bu durum geçerlidir. Bu tip ürünler dişlerinizin sararmasına sebep olur.

Günümüzde içerisinde renk sarartıcı etkisi olan nikotin ve katrandan oluşan tütün ürünleri de son derece yaygınlaşmıştır. Bu ürünler de diş sağlığını oldukça olumsuz etkiler ve ağız kanserinin de önünü açar.

Dişlerinizin sararma süresini geciktirmek ya da bu durumun belirli bir oranda önüne geçmek için içecekleri tüketirken onları ağızda çalkalayarak tüketmeyi ya da pipet kullanmayı tercih edebilirsiniz. Dahası, özellikle renk değişimine sebep olabilecek içeceklerin tüketiminden hemen sonra diş fırçalamak ya da ağız çalkalamak gözle görülür değişime sebep olabilmektedir.

Kategoriler

Arşivler