Diş Beyazlatma Güvenli Midir

Diş Beyazlatma Güvenli Midir?

Diş beyazlatma, son dönemlerde diş hekimlerinin ziyaret edilme sebeplerinin büyük bir oranını oluşturuyor. İnsanlar daha özgüvenli, daha genç ve daha sağlıklı bir gülüşe sahip olabilmek için sıklıkla diş beyazlatma teknolojilerinden faydalanmak istiyorlar. Günümüzde dişlere zarar vermeden  sadece renklerinin açılmasına olanak tanıyan beyazlatma yöntemleri, diş hekimleri  kontrolünde özenle gerçekleştirilebiliyor. Belirli aralıklarla tekrarlanan bu rutin, ifadenizin karşınızdakilere sunduğu aurayı tamamen değiştirebilir.

Diş Beyazlatma Nasıl Yapılır?

Diş beyazlatma temel olarak;

  • Diş taşı temizliği ve parlatma,

-Diş taşı temizliği aslında direkt olarak ‘’beyazlatma’’ sınıfına girmez. Fakat zamanla tabaka haline gelen diş plaklarının şeffaf ile sarılaşmış renk arasındaki görüntüsü dişlerinizin daha koyu bir imaj yaratmasına sebep olabilir. Dolayısıyla, diş taşı temizliği ve hemen ardından yapılabilen parlatma tedavisi dişlerinizin rengini açacaktır.

  • Silikon püskürtme ile diş beyazlatma
  • Ev tipi diş beyazlatma
  • Ofis tipi diş beyazlatma
  • Mavi ışıkla diş beyazlatma
  • Lazerle diş beyazlatma

Yukarıdaki yöntemlerin tamamı  diş hekimleri tarafından uygulanabilmektedir. Daha fazla bilgi almak yada sizin için en uygun yöntem hangisi belirlemek için diş hekiminizle görüşmeniz yeterli olacaktır.

Ofis Tipi Diş Beyazlatma Nedir?

  1. Ofis tipi diş beyazlatma, temel olarak diş taşı temizliği ile başlar ve parlatma ile devam eder. Burada ‘’ofis’’ kelimesinden kastımız, temel olarak tüm beyazlatmanın diş hekiminin tedavi ofisinde hekim tarafından gerçekleştirilecek olmasıdır.
  2. Daha sonra silikon püskürtme ile işlem devam eder. Bu durum özellikle renk pigmentlerinden dolayı oluşan gizli renklenmelerin üstesinden gelinmesine olanak tanımaktadır.
  3. Bir sonraki aşamada, mavi ışık teknolojisine sahip olan yüksek kalitedeki medikal cihazları kullanılır ve dişler ekstra bir beyazlatma sürecine girer. Gerçekleşen bu yöntem, dişlere zarar vermeden onların renklerinin açılmasına yardımcı olur.
  4. Lazerle diş beyazlatma, ofis tipi beyazlatmanın son aşamasıdır. Bu tip bir işlemde mavi ışınlar yerine kırmızı ışınlar kullanılır.

Ofis tipi diş beyazlatma maksimum kaliteye sahip olan yöntem ve cihazlar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Çok sayıda yöntemin bir arada kullanılmasını sağlayan bu kombinasyon, kısa süre içerisinde çok daha sağlıklı bir gülüşe sahip olmanızı sağlıyor.

 Diş Beyazlatma Tehlikeli Mi?

Eğer ki diş beyazlatmaya ihtiyacınız yoksa lütfen yaptırmayın ve yalnızca kontrollere giderek ileri bir rahatsızlığınızın oluşmasına engel olun. Diş parlatma işleminiz sırasında diş minesi üzerindeki saydam doku kısmen alınmak zorunda olunacağından kendi doğal diş mine dokunuzun korunmasını tercih etmeniz faydalı olacaktır ancak çok aşınmış yıpranmış veya çeşitli sebeplerle renklenmiş dişlerde diş beyazlatma tavsiye edilebilir.

Eğer diş beyazlatma işlemi hekimlerin kontrolü olmadan yayılan ‘’alternatif tıp’’ yöntemleri ile acemi şekilde gerçekleştirilmiyorsa, son derece güvenlidir. Hekiminizin yararı kanıtlanmış ağız sağlığı yöntemlerinden yararlanarak gerçekleştireceği beyazlatma işlemi dişlerinize zarar vermeyecektir. Yine de bazı bireyler tedavi sonrasında sıcak ve soğuk gıda / içeceklere karşı müdahale gerektirmeden geçmesi beklenen bir hassasiyet deneyimleyebilir. Dişlerin yüzeyinin beyazlatma sırasında zorlanması bu hassasiyetin önemli sebeplerinden biridir.

Kategoriler

Arşivler