Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?: Evde Acil Durum Çözümleri

Diş Ağrısı İçin Evde Yapılacak Yöntemler Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Yoğun bir diş ağrısı deneyimliyor fakat hızlı bir şekilde diş hekimine gidemiyorsanız geçici olarak ağrıyı hafifletmek ya da geçici süreliğine yok etmek için birkaç yöntem deneyebilirsiniz. Bu noktada önemli bir uyarı vermek zorundayım: Diş ağrısını tamamen bu tip yöntemlerle geçiştirmeye çalışmak uzun vadede çok ciddi ağız sağlığı problemlerine sebep olabilir. Bu teknikler, yalnızca siz en kısa sürede diş hekiminizi ziyaret edene kadar ‘’günü kurtarmaya’’ yardımcı olabilirler. Ayrıca, bu tekniklerin çok yoğun bir şekilde kullanılmaması tavsiye ediyorum.

Evde Acil Durum Çözümleri Nelerdir?

Ağrı Kesici Kullanabilirsiniz

Ağrı kesiciler, sinir hücrelerinin ağrı ile ilgili iletimini azaltarak dişteki ağrının algılanmasını engellerler. Dolayısıyla bu tip ilaçların özellikle bir geceyi diş hekimine gitmeden geçirmek zorunda olduğunuz durumlarda size yardımcı olabileceğini söyleyebiliriz. Ne var ki, tek bir doz kullanımda işe yaramayan ilacın birkaç doz kullanılması son derece zararlı olabilir. Dolayısıyla bu konuda da diş hekiminize telefonla da olsa danışmanızı tavsiye ediyorum.

Dişlerinizi Fırçalayın

Dişlerinizde hissettiğiniz yoğun ağrının sebebi dişlerinizin arasına sıkışmış bir gıda kalıntısı olabilir.  Gıda kalıntısının dişlerinizin arasından uzaklaştırılmasını sağlamasının en iyi yolu iyi bir diş fırçalama rutini ve elbette diş ipi kullanımıdır. Eğer diş ipi kullanmak için müsait değilseniz basit bir kürdanla da problemi nazikçe gidermeye çalışabilirsiniz. Fırçalama, diş ipi kullanımı ve benzeri işlemlerde nazik olmak, mümkünse yumuşak bir fırça kullanmak oldukça değerlidir.

Tuzlu Su Gargarası Yapın

Tuzlu su gargarası, diş hekimleri tarafından kanama önlemek amacıyla da sıklıkla tavsiye edilebilmektedir. Genellikle diş taşı temizliği ile dolgu ve benzeri işlemlerin arasındaki bekleme süresinde kanamayı bastırabilmek ve doku iyileşmesini hızlandırabilmek için günde bir kere tuzlu su gargarası yapılması tavsiye edilir. Yaklaşık olarak bir dakika süren tuzlu su gargarası ağrının geçici olarak dindirilmesine yardımcı olur. Bu tip bir yöntemin gerçekten işe yarayabilmesi için kullandığınız suyun soğuk ya da sıcak olmaması, oda sıcaklığında olması tavsiye edilir. Bu sayede çok daha verimli sonuçlar alabileceğinize eminiz.

Besin Tüketirken Ağrıyan Dişinize Dikkat Edin

Diş ağrısı besin tüketimi sırasında ve sonrasında artış gösterebilir. Ağrılı alana sürekli olarak temas eden ve belki de bu alanlara sıkışan besin artıkları ağrınızın daha da dayanılmaz olmasına sebep olacaktır. Bu tip bir durumdan kaçınabilmek adına çiğneme eylemini ağrıyan dişinizin olduğu alanda değil tam ters alanda yapmaya çalışın. Elbette bunu sürdürürseniz tek bir alanın aşırı iş yükü çekmesine sebep olursunuz ve bu pek iyi bir fikir değil. Çözümün geçici olduğunu unutmayalım ve mümkün olan en kısa sürede  diş hekiminizi ziyaret etmeniz gerektiğini, hekiminizin önerdiği şekilde ilerlemenizi tavsiye ediyorum .

Soğuk Kompres Uygulamayı Deneyin

Soğuk kompres, özellikle çene ve yüze yayılan diş ağrılarını dindirebilmek, şişkinliği indirebilmek ve ilgili alandan alınan hissi minimize etmek için sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Siz de bu yöntemi deneyerek ağrınızın hafiflemesini geçici olarak sağlayabilirsiniz. Ancak en doğru ve en kesin sonuç için mümkün olan en kısa sürede diş hekiminizi ziyaret etmenizi öneriyorum.

Kategoriler

Arşivler