Çene Estetiği Ameliyatı Yaptırmalı Mıyım?

Çene Estetiği Ameliyatı Yaptırmalı Mıyım?

Çene yapısı, yüzünüzün estetik görünümünü doğrudan etkiler. Genel bakış açınız, yüzünüzün sahip olduğu imaj ve profilinizin aurası, çenenizin büyüklüğü, uzunluğu ve şekli ile yakından ilişkilidir. Son dönemlerde çene ucu estetiği (mentoplasti) ameliyatı isteklerinin çok hızlı bir şekilde artış gösterdiğini söylemek mümkün. Pek çok kişi yüzünde ‘’altın oranı’’ yakalayabilmek adına daha şık bir stil elde etmek istiyor. Kliniğimizde yüksek teknolojileri ve inovatif tedavi yaklaşımlarını kullanarak çene estetiği alanında her geçen gün daha güçlü sonuçları aldığımızı söylemek mümkün. Tercih etmek istediğiniz çene estetiği cerrahi hizmeti ile ilgili bilgi almak ve detaylı araştırma yapmak operasyon sonrası için çok önemlidir.

Neden Çene Estetiği Yaptırılır?

Çene estetiği çoğu zaman kişinin çene kemiğindeki şekil bozukluklarını giderebilmek için tercih edilir. Son dönemlerde birazdan açıklayacağım problemler, hastaların çene estetiği talep etmelerinin en büyük sebepleri olmaktadır. Ki bunlar:

 1. Çenenin aşırı küçük olması dolayısıyla yüzün yuvarlak bir görünüme bürünmesi,
 2. Çenenin yüzün hizasından farklı olarak aşırı arkada ya da aşırı önde şekillenmiş olması,
 3. Çene ucunun aşırı sivri olması dolayısıyla yüzün gerekenden daha uzun görünmesi,
 4. Çene ucunun aşırı yayvan olması sebebiyle yüzün ovalimsi bir yapıya bürünmesi,

Hastaların çene estetiği operasyonunu yaptırmasına sebep olabilir.

Çene Estetiği İçin Hangi Tedaviler Uygulanır?

Son dönemlerde daha dikkat çekici yüz hatları için belirgin fakat gereğinden fazla ayrık, çıkık ya da uzun olmayan çene görünümü hastalar tarafından tercih edilmektedir. Bu isteklerini yerine getirebilmek için birazdan açıklayacağım tedavi yöntemlerinin biri ya da birkaçı kullanılabilmektedir. Bunlar:

 1. Kısa çenelerin uzatılması
 2. Uzun çenelerin kısaltılması
 3. Çene kaymasının düzeltilmesi (Bu tür işlemler çoğu zaman çenenin yapısal bozuklukları sebebiyle oluşturduğu yapısal anomalileri de giderme amacı taşımaktadır)
 4. Çene ucunun daha estetik ve çekici hale getirilmesi (Belirgin çene kemiği ile daha etkileyici bir yüz ifadesi elde edilmesi bu tür tedavilerin temel amacıdır)
 5. Gıdık yapısının giderilmesi (Kişinin çenesinin hemen altından hafifçe sarkan bir yapı olan gıdık, kişinin olduğundan daha kilolu ya da sağlıksız ve yaşlı bir imaj çizmesine sebep olabilir)
 6. Çene kisti ve tümör alınması (Çene cerrahi ameliyatları yalnızca estetik kaygılarla gerçekleşmez. Çoğu zaman kanser oluşumu sebebiyle çene bölgesine müdahale edilmesi gerekir.)
 7. Çene törpüleme (Özellikle sivri çenelerin daha estetik bir hale getirilebilmesi için tercih edilen çene törpüleme işlemidir, ancak bir çok dezavantajı bulunmakla birlikte, bu operasyona alternatif olarak çene ucu hareketiyle çene ucu istenilen ideal konumuna alınarak ideal estetik yüz oranına uyumlu hale getirilir.)

Çene Cerrahisi Kimler İçin Uygun?

Geçmişte yalnızca ısırma, çiğneme, soluk alma gibi fonksiyonel problemlerin yaşanması durumunda uygulanan çene cerrahisi tedavileri, günümüzde estetik kaygılarla doktorlarını ziyaret eden pek çok hasta için uygulanabilmektedir. Çene cerrahisi çenesinin yapısal ya da fonksiyonel problemlerinden şikayetçi olan herkes için uygundur. Size özel bir teşhis koyulabilmesi ve cerrahi işlemin yapılması önünde herhangi bir engelinizin bulunup bulunmadığının tespit edilebilmesi gerekir.  Bu problemlerinizin teşhisi ve detaylı tedavi planlaması için alanında uzman bir çene cerrahı ile görüşebilirsiniz.

Kategoriler

Arşivler